Kraj gejzerów, czynnych wulkanów i… plantacji bananów. Nim jednak wybierzesz się w podróż sprawdź koniecznie, czego nie wolno ci wwieźć do Islandii oraz jakie ubezpieczenia warto wykupić.
1. Wizy
Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy. Wystarczy, że będą posiadali ważny paszport oraz dowód osobisty.
„Obywatele polscy mogą przebywać na terenie Islandii bez konieczności posiadania zezwolenia na pobyt i rejestracji do 3 miesięcy” – czytamy na stronie polskiego resortu spraw zagranicznych. – „Podjęcie pracy lub przedłużenie pobytu wiąże się z obowiązkiem dokonania rejestracji w Narodowym Rejestrze (www.skra.is)”.
2. Przekraczanie granicy
Wwożenie i wywożenie szeregu towarów jest objęte ścisłymi ograniczeniami. I tak oto:
Kategorycznie nie można wwozić do Islandii środków odurzających, tabaki i tytoniu do żucia, surowego jedzenia (na przykład mięsa, jajek, produktów mlecznych oraz suszonych produktów) i broni (w tym również na przykład kajdanek lub noży sprężynowych).
Turyści muszą się postarać o zezwolenie lub zapoznać z ograniczeniami dotyczącymi wwożenia do Islandii między innymi: telefonów, amunicji, zwierząt domowych, lekarstw, roślin oraz nasion. Trzeba koniecznie zgłosić te towary służbom celnym. Tak samo, jak sumę pieniędzy przekraczającą 10 tysięcy euro.
Turyści mogą ze sobą zabrać na Islandię bez konieczności płacenia cła między innymi:
- żywność (do 3 kg, której wartość nie przekracza około 750 złotych). Przy czym nie mogą być to surowe produkty!
- alkohol w ilościach nie przekraczających 1 litr wina plus 6 litrów piwa plus 1 litr mocniejszego wyrobu, w którym zawartość procentowa alkoholu przekracza 21 proc. Oczywiście możliwe są również inne kombinacje trunków, które można poznać na stronie polskiego MSZ. Przy czym należy pamiętać, że alkohol wwozić mogą jedynie osoby, które mają przynajmniej 20 lat.
- do 200 sztuk papierosów, które wwieźć mogą jedynie pełnoletni.
3. Wymagane szczepienia i ubezpieczenie
Szczepienia nie są obowiązkowe.
Przed wyjazdem na Islandię warto z kolei wyrobić sobie kartę EKUZ (która umożliwi korzystanie z podstawowej opieki medycznej) oraz dodatkowego ubezpieczenia (koniecznego w razie poważniejszych wypadków, przy których wymagany będzie na przykład transport do Polski). Tym bardziej, że opieka medyczna w tym kraju jest bardzo droga.
„W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji)” – czytamy na stronie MSZ. – „Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia.
4. Niebezpieczeństwa
W Islandii nie ma poważniejszych zagrożeń przestępczością. Trzeba z kolei uważać, by… samemu nie być wziętym za agresora. Oto na przykład posiadanie przy sobie (na widoku) noża o ostrzu dłuższym niż 7 cm jest równoznaczne z posiadaniem broni. „W związku z tym na jego posiadanie wymagane jest specjalne zezwolenie miejscowych władz” – zastrzega MSZ.
Groźny jest z kolei surowy klimat. Dlatego też przed dalszą podróżą warto sprawdzić prognozy. Zaleca się również, aby przemieszczać się konwojami pojazdów i uważać na wąskich drogach (niekiedy są szerokości jednego auta).
5. Przemieszczanie się
Turyści mogą jeździć własnym samochodem, posługując się polskim prawem jazdy, jeśli nie zamierzają tego robić na Islandii dłużej niż przez 6 miesięcy. Trzeba pamiętać, że przez cały rok wymagane jest włączenie świateł mijania. Zabronione jest jeżdżenie autem poza przeznaczonymi do tego drogami.
6. Niezbędne dane kontaktowe
Polska ambasada znajduje się w Reykjaviku.
Islandia, Reykjavik, Þórunnartún 2, 105
Tel.: +354 520 50 50
Tel. dyżurny: +354 520 50 50
Ponadto mieści się tutaj również polski Konsulat Honorowy.
Islandia, Seltjarnarnes, Solbraut 18, 170
Tel.: (00-354) 561-17-61
Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.