Sri Lanka przyciąga turystów między innymi Lwią Skałą, na szczycie której można zobaczyć pamiątki po legendarnym władcy, na przykład portrety namiętnych dam dworu oraz kompleksem świątynnym, mieszczącym się w kilku jaskiniach. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, za jakie zachowania grozi kara więzienia lub śmierci oraz w jakie rejony nie jest bezpiecznie się zapuszczać. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą okazać na granicy paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy (liczone od wyjazdu ze Sri Lanki), bilet powrotny oraz przynajmniej 30 dolarów na każdy dzień. To nie wszystko. „Władze Sri Lanki podjęły decyzję o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2012 r. systemu elektronicznej autoryzacji wjazdu - Electronic Travel Authorization (ETA), który jest wymagany dla wszystkich osób przybywających na Sri Lankę” – dodaje polski resort spraw zagranicznych.

2.    Wymagane szczepienia i występujące choroby

Choć szczepienia nie są obowiązkowe, MSZ zaleca, aby zabezpieczyć się w ten sposób przede wszystkim przed tężcem oraz żółtaczką typu A i B. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, czy nie zostały wprowadzone jakieś nowe regulacje w tej sprawie. Poza tym należy mieć na uwadze, że w tym kraju można zachorować również na dengę, wściekliznę, japońskie zapalenie mózgu, malarię, gruźlicę czy dur brzuszny – zauważa lonelyplanet.com. 

Poziom opieki medycznej jest bardzo niejednorodny. W mniejszych miejscowościach – dość niski, w większych miastach – zbliżony do europejskiego. Turystom radzi się korzystanie z prywatnego Nawaloka Hospital w mieście Kolombo, również z uwagi na to, że nietrudno tam o dobrych lekarzy, mówiących po angielsku. „Listę polecanych medyków i placówek można otrzymać również w ambasadach i konsulatach” – zauważa podróżniczy portal. 

Przed wyjazdem warto się ubezpieczyć. 

Flickr/Vilmos Vincze/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Niektóre rejony Sri Lanki uważane są nadal za szczególnie niebezpieczne. To między innymi Jaffna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya – instruuje MSZ dodając, że nie należy również zapuszczać się w rejony, które są oznaczone jako zaminowane, ponieważ w istocie w tych miejscach nadal mogą pozostawać niewybuchy.

Turyści powinni również uważać na kieszonkowców oraz oszustów, którzy ściągają pieniądze z kart bankomatowych. 

Ponadto kategorycznie nie wolno korzystać z satelitarnej łączności telefonicznej w północnej części kraju, opalać się topless, posiadać wizerunków Buddy na odzieży lub w formie tatuaży, palić papierosów i pić alkoholu w niektórych, wyraźnie oznaczonych miejscach (grozi za to grzywna) oraz posiadać narkotyków lub handlować nimi (grozi za to nawet kara śmierci). Na baczności powinni się mieć również homoseksualiści, ponieważ związki między nimi są uznawane w tym kraju za nielegalne, a za akty seksualne grozi nawet kara więzienia. 

„Okres oczekiwania na rozstrzygnięcia sądowe w tych i innych sprawach z zakresu prawa karnego mogą trwać latami przy zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu wobec osób oskarżonych” – ostrzega MSZ.

Niebezpieczne mogą być również warunki pogodowe. Zwłaszcza od maja do września, kiedy to na Sri Lance panuje okres monsunowy i występują bardzo silne deszcze, niejednokrotnie doprowadzając do podmywania dróg oraz pojawienia się groźnych powodzi. Słabo pływający powinni z kolei uważać na wybrzeżach, bowiem panują tam wyjątkowo silne prądy morskie – dodaje resort. 

4.    Przemieszczanie się

Na Sri Lance można korzystać z autobusów, które są głównym środkiem transportu w tym kraju. Są tanie, ale przy tym często zatłoczone. Alternatywą może być kolej, taksówki, ryksze albo samochody, niekiedy wypożyczane wraz z kierowcą. 

Kto zamierza samodzielnie prowadzić pojazd, powinien posiadać międzynarodowe prawo jazdy oraz pozwolenie, wydawane przez AA (Automobile Association) w Kolombo. Poza tym musi mieć na uwadze, że drogi na Sri Lance są w złym stanie, a wielu miejscowych bardzo lekkomyślnie podchodzi do przepisów ruchu drogowego. 

Flickr/dronepicr/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Na Sri Lance nie ma polskiej ambasady, jednak turyści mogą korzystać z pomocy Konsulatu Honorowego. 

Sri Lanka, Kolombo, Phoenix Ventures Ltd., 2nd Floor, 409 Galle Road, Kolombo 3
Tel.: (00 94) 11 2565612 

Ponadto Sri Lanka znajduje się pod opieką ambasady mieszczącej się w Indiach. 

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496901 
Tel. dyżurny z Polski: +91 9910999477
Tel. dyżurny:0 9910 999 477 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.