Wysokie klify, naturalne baseny, endemiczne gatunki roślin - na Maderze czeka wiele atrakcji. Większość z nich jest darmowa. Sprawdź, co warto zobaczyć na tej wyjątkowej wyspie.

1. Curral das Freiras

Nazwa tego miejsca tłumaczona jest jako „Dolina Zakonnic” i wywodzi się z legendy o siostrach, które ukryły się tam podczas ataku piratów na wyspę. Dziś na terenie doliny znajduje się małe miasteczko,  które obserwowane z punktów widokowych, wywiera niezapomniane wrażenie, ze względu na malownicze położenie w depresji, pomiędzy wysokimi zboczami gór porośniętych zielenią.

Jazda samochodem po wąskiej drodze pełnej ostrych zakrętów może przyprawić o zawroty głowy, ale warto tam pojechać. Na miejscu istnieje możliwość spróbowania ciasta kasztanowego, z którego słynie ta część wyspy. W listopadzie odbywa się tutaj święto kasztana. Spektakularny widok na Curral das Freiras, zaobserwować można także z Pico Ruivo – najwyższego szczytu Madery.

2. Porto Moniz

Miejscowość jest położona na północy wyspy. To tutaj znajdują się naturalne baseny – jedna z największych atrakcji turystycznych portugalskiej wyspy. Do Porto Moniz dojeżdża się malowniczą drogą nad oceanem. Po drodze można zobaczyć miedzy innymi wodospad nazywany „Welonem Panny Młodej.”

Same baseny naturalne to zgłębienia w skałach, które wyżłobiła lawa wulkaniczna. Ciągle przelewa się  przez nie przeźroczysta woda Atlantyku. Nurkując w basenie można dostrzec wiele kolorowych gatunków ryb. Pobyt w Porto Moniz jest dosyć tani – wstęp kosztuje 2€. 

3. Pico do Arieiro

Kolejne miejsce, które dostarcza niesamowitych widoków, to Pico do Arieiro. Jest to trzeci szczyt pod względem wysokości na portugalskiej wyspie. Można na niego wjechać samochodem po krętej drodze. Parking dzieli od wierzchołka góry około 500 metrów. Charakterystycznym zjawiskiem w tym miejscu jest osiadanie gęstej mgły i niskich chmur na skałach.

Na Pico do Arieiro znajduje się wojskowa stacja badawcza, której kulisty kształt można rozpoznać z daleka. Szczyt to punkt startowy popularnej trasy trekkingowej PR1, która nazywana jest dachem Madery, ponieważ przechodzi przez jej najwyższy masyw górski. Różnica wzniesień sprawia, że szlak jest dosyć męczący, ale warto przejść chociaż odcinek do pierwszego punktu widokowego.

4. Spacer po lewadach

Lewady to unikalny system nawadniający, który służy do transportu drogocennej na Maderze słodkiej wody z gór północy na południe wyspy. Dzięki licznym kanałom i śluzom możliwe było nawadnianie pól rolnych. W celu udrażniania, przy każdej lewadzie budowane były ścieżki, które współcześnie służą jako trasy turystyczne. Ich długość wynosi około 3000 km. Obecnie turyści mogą korzystać z około 200 wytyczonych tras o różnym poziomie długości. Wzdłuż szlaków, na zboczach górskich rosną lasy wawrzynowe, które są pozostałością ery kenozoicznej. Taka roślinność spotykana jest współcześnie jedynie w trzech miejscach na świecie.  

5. Cabo Girão

Klif o wysokości 589 m n.p.m. znajduje się na południowym wybrzeży wyspy. Jest jednym z najpopularniejszych punktów widokowych na Maderze. Na jego stromym zboczu znajdują się pola uprawne, do których w przeszłości rolnicy mogli dostać się jedynie od strony Atlantyku. Współcześnie na szczyt można wjechać samochodem. Na Cabo Girão znajduje się słynna szklana platforma widokowa. Jest ona jednym z najwyżej położonych punktów widokowych na klifie w Europie.