Archeolodzy znaleźli kości średniowiecznej "gigantki". Miała ponad 2 metry wzrostu, nieproporcjonalnie potężną głowę i została pogrzebana w zadziwiającej pozycji.

Wiodła „traumatyczne życie, pełne cierpienia, chorób i urazów” – przekonują badacze, cytowani przez dailymail.co.uk. Blisko 215-centymetrowa kobieta doświadczyła między innymi zwyrodnień kręgosłupa, złamań kości ręki i nogi oraz zapalenia opłucnej – wynika ze śladów na szkielecie. Możliwe, że uskarżała się również na cukrzycę, zmiany skórne i szereg dolegliwości psychicznych. 

- Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, jaką loterią jest spekulowanie na temat kondycji psychicznej przodków, kiedy możemy jedynie pracować nad ich kośćmi – zastrzega Magda Matczak, cytowana przez brytyjski tabloid, dodając jednak, że bazując na współczesnych obserwacjach medycznych, można sugerować, że kobieta z gigantyzmem mogła odczuwać między innymi: drażliwość, niepokój oraz gniew. 

Ślady na szkielecie "gigantki" zdają się jednak dowodzić, że w ostatnich chwilach ktoś się nią opiekował. Kobieta przez kilka miesięcy miała leżeć, unieruchomiona przez złamanie kości, jednak doglądano jej i pielęgnowano. 

Wśród królewskich krewnych

Po śmierci została pochowana na cmentarzu w Ostrowiu Lednickim. Tym samym, na którym leżą przedstawiciele elity – bogacze, a nawet krewni Bolesława I Chrobrego – zauważa forbes.com. Nie znaczy to jednak, że "gigantka" należała do tej grupy. Wręcz przeciwnie. W okresie od XII do XIV wieku, kiedy miała umrzeć (archeolodzy nie oszacowali jeszcze dokładniejszego terminu), miejsce to służyło już również „pospólstwu”.  

Tego, że kobieta należała do niższej klasy, ma również dowodzić pozycja, w jakiej ją pogrzebano. Wyjątkowo zastanawiająca, nawet dla naukowców. "Gigantka" jako jedyna została bowiem ułożona, jak zauważają media, wyjątkowo niedbale. Nie leży, jak wszyscy wokół, na plecach, z rękami wyprostowanymi wzdłuż ciała, ale na boku, z rękami ugiętymi w łokciach, a nogą w kolanie. 

Na szkielet trafiono już w 1977 roku, jednak dopiero teraz archeolodzy opisali najdokładniej przeprowadzone na cmentarzu badania. Znalezisko jest „niezwykle intrygujące, bowiem aż do XIX wieku gigantyzm nie był powszechnie znany” – przekonuje forbes.com, dodając, że to z tych czasów pochodziła chociażby Kanadyjka Anna Swan, mierząca ponad 243 centymetry - najsłynniejsza dotąd kobieta-"gigantka". 

Wikipedia/ Wellcome Images/CC BY 4.0 | Źródło: Wikipedia