Holandia, Dania i Szwecja – to czołówka nieanglojęzycznych krajów, których mieszkańcy najlepiej potrafią się komunikować w tym języku. Najgorzej wypadły: Laos, Libia i Irak.

- Znajomość angielskiego staje się podstawową sprawnością, wymaganą na całym świecie. Tak samo było z umiejętnością czytania – w ciągu ostatnich dwóch stuleci przekształciła się z przywileju, dostępnego tylko dla elit, w coś zupełnie normalnego – zauważyli autorzy raportu English Proficiency Index.

Przeanalizowali oni 72 nieanglojęzyczne kraje z całego świata i wykazali, że najlepiej ten język przyswoili sobie… Europejczycy. Aż 9 krajów w pierwszej dziesiątce pochodzi ze Starego Kontynentu. Poza nimi do czołówki dostał się tylko Singapur (6. miejsce). „Język angielski uznany został za najważniejszy w tamtejszych dwujęzycznych szkołach” – tłumaczy cnbc.com.

Pierwsza dziesiątka została zdominowana przez mieszkańców Europy Północnej i Zachodniej. Wyjątkiem jest środkowoeuropejska Polska, umieszczona na 10. pozycji. Autorzy raportu podkreślili „wysoki” poziom naszej biegłości językowej (na 100 punktów zdobyliśmy 61,49). Najlepiej z angielskim radzą sobie mieszkańcy centralnych regionów naszego kraju oraz południowo-zachodnich. Wśród miast przewodzi Wrocław, tuż przed Warszawą i Krakowem. W grupach wiekowych – nastolatki (grupa 18-20 lat) i dwudziestokilkulatki (grupa 21-25 lat).

Pierwsza dziesiątka rankingu

Holandia – bardzo wysoka znajomość angielskiego (72,16 pkt)

Dania – bardzo wysoka znajomość angielskiego (71,15)

Szwecja – bardzo wysoka znajomość angielskiego (70,81)

Norwegia – bardzo wysoka znajomość angielskiego (68,54)

Finlandia – bardzo wysoka znajomość angielskiego (66,61)

Singapur – bardzo wysoka znajomość angielskiego (63,52)

Luksemburg – bardzo wysoka znajomość angielskiego (63,20)

Austria – wysoka znajomość angielskiego (62,13)

Niemcy – bardzo wysoka znajomość angielskiego (61,58)

Polska – bardzo wysoka znajomość angielskiego (61,49)

Na podstawie danych ef.pl | Źródło: Wyprawy Marzeń

Ranking powstał w oparciu o wyniki testu językowego, przeprowadzonego przez firmę EF Education First w 72 krajach, na grupie 950 tysięcy dorosłych.