Meksykańska piramida schodkowa zbudowana jest jak… rosyjska matrioszka. Archeolodzy odkryli właśnie trzecią, najmniejszą konstrukcję, ustawioną w samym środku budowli.

Wysoka na 10 metrów została wybudowana między 550 a 800 rokiem. Później, w okolicach 800 – 1000 roku, wybudowano na niej większą, 20-metrową. Najmłodsza i największa, 30-metrowa zewnętrza konstrukcja piramidy powstała najpóźniej w 1300 roku. 

O tym, że Piramida Kukulkana, mieszcząca się w meksykańskim, starożytnym mieście Chichén Itzá, ma w środku nieco mniejszą, o identycznych proporcjach, badacze przekonali się już w 1930 roku, kiedy na nią trafili. Jednak dopiero teraz okazało się, że konstrukcja jest jeszcze bardziej skomplikowana. – Wygląda jak rosyjska babuszka, matrioszka. Pod największą, mamy kolejną, i kolejną… - ekscytuje się szef misji badawczej Rene Chavez Seguro, cytowany przez theguardian.com. 

Nie jest do końca jasne, dlaczego Majowie nadbudowywali nowe konstrukcje nad istniejącymi już piramidami. Denisse Argote z National Anthropology and History Institute przekonuje jednak, że mogło to być związane z uszkodzeniami starszej piramidy lub nadejściem nowego władcy. 

„Najmniejsza piramida została odkryta przy pomocy nieinwazyjnej techniki, polegającej na prześwietlaniu wnętrza budowli, pozwalającej na dostrzeżenie, jak została ona wybudowana, bez powodowania jakichkolwiek szkód w zabytku” – tłumaczy bbc.com. 

Flickr/Steven Newton/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr