„Według naszej wiedzy wszyscy obywatele polscy przebywający w Syrii, którzy chcieli opuścić ten kraj, już to zrobili” – przekonuje resort spraw zagranicznych w rozmowie z Wyprawami Marzeń dodając, ostrzeżenia dla turystów, po raz ostatni opublikowane w 2014 roku, są nadal aktualne.

„Zalecenie MSZ dotyczące Syrii jest niezmienne od kilku lat i brzmi: opuść terytorium natychmiast” – informuje resort. W ostatnim komunikacie informuje o zamkniętych granicach i wysokim zagrożeniu działaniami zbrojnymi oraz terroryzmem. „Ze względu na utrzymujący się od kilku lat stan wojny na terenie tego państwa oraz codzienne zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno mieszkańców jak i cudzoziemców, ruch turystyczny nie jest według naszej wiedzy w takich warunkach realny” - dodaje.

Ministerstwo zapewnia przy tym, że od 2014 roku wszyscy rodacy, przebywający na terenie Syrii, którzy mieli zamiar przenieść się w bezpieczne miejsca, już to zrobili. „Gdyby pojawiły się nowe wnioski o pomoc w ewakuacji MSZ i Ambasada RP w Damaszku są gotowe udzielić wsparcia” – przekonuje resort. „Trzeba jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa polscy dyplomaci, akredytowani w Syrii rezydują w Bejrucie. W związku z tym możliwości udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej na terenie Syrii są bardzo ograniczone”.