Antigua i Barbuda przyciąga turystów między innymi zabytkową bazą admirała Nelsona, rafami koralowymi i urokliwymi plażami. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, za co grozi tu nawet kara więzienia i na podstawie jakich dokumentów można prowadzić samochód. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać na Antigua i Barbuda dłużej niż przez 90 dni. Na granicy będą tylko musieli okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy, bilet powrotny do kraju oraz pieniądze potrzebne na utrzymanie się podczas całego pobytu (przy czym konkretna suma nie została określona). 

„Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 20 dolarów” – dodaje polski resort spraw zagranicznych. 

Przed wyjazdem warto zapoznać się w ambasadzie ze szczegółowymi przepisami dotyczącymi wwozu towarów, ponieważ ograniczenia dotyczą nie tylko zwierząt i roślin, ale również jedzenia. Sumę pieniędzy przekraczającą 10 tysięcy dolarów należy zadeklarować na granicy zarówno wjeżdżając na Antigua i Barbuda, jak i wracając do kraju. 

Flickr/Andrew Moore/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

2.    Wymagane szczepienia i występujące choroby

Szczepienia nie są obowiązkowe. W ostatnich latach w tym miejscu odnotowano jednak przypadki zachorowania na Zika, w związku z czym MSZ radzi, aby przed wyjazdem  zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

Opieka medyczna jest na stosunkowo dobrym poziomie. Za wizytę u lekarza trzeba zapłacić nawet do 40 dolarów, jednak „w nagłych przypadkach można uzyskać bezpłatną pomoc medyczną” – zapewnia MSZ. 

Przed wyjazdem warto wykupić polisę u międzynarodowego ubezpieczyciela. 

3.    Niebezpieczeństwa

Na Antigua i Barbuda nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością, również pospolitą.

Jedynie homoseksualiści powinni wystrzegać się zbyt wylewnego, publicznego okazywania czułości. Związki seksualne między osobami tej samej płci są tu uznane za nielegalne i grozi za nie nawet kara wieloletniego więzienia. 

4.    Przemieszczanie się

Samochód można prowadzić na podstawie międzynarodowego prawa jazdy albo czasowego, trzymiesięcznego pozwolenia. To ostatnie można uzyskać na Antigua i Barbuda po okazaniu polskiego dokumentu oraz zapłaceniu około 20 dolarów. 

Flickr/Andrew Moore/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ na Antigua i Barbuda nie ma polskiej ambasady, turyści w razie potrzeby mogą korzystać z pomocy placówki dyplomatycznej mieszczącej się w Kolumbii. 

Kolumbia, Bogota, Carrera 21 bis No 104A-15,
Tel.: +571 2140400
Tel. dyżurny: +57 320 488 0275


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.