Niewielki kraj Saint Vincent i Grenadyny przyciąga turystów przede wszystkim możliwością odpoczywania na urokliwych plażach i uprawiania sportów wodnych oraz zwiedzenia najstarszego na Karaibach ogrodu botanicznego. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, czego nie wolno przewozić przez granicę i za jakie zachowania grozi nawet kara więzienia.
1. Wizy
Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wiz, jeśli nie zamierzają przebywać w tym miejscu dłużej niż przez 90 dni w okresie 180-dniowym. Na granicy będą musieli jednak okazać bilet powrotny, paszport ważny jeszcze przez sześć miesięcy oraz pieniądze potrzebne do utrzymania się przez cały czas pobytu (przy czym suma przypadająca na każdy dzień nie została określona).
Wyjeżdżając trzeba będzie uiścić tak zwany podatek wyjazdowy, który wynosi około 40 dolarów wschodniokaraibskich. „W przypadku tranzytu, pasażerowie przebywający poniżej 24 godzin mogą opuścić lotnisko bez opłat” – zauważa polski resort spraw zagranicznych.
Przez granicę nie wolno przewozić zwierząt bez sześciomiesięcznej kwarantanny. Wwóz żywności bez licencji jest zabroniony.
2. Wymagane szczepienia i występujące choroby
Kto przylatuje na Saint Vincent i Grenadyny z Ameryki Łacińskiej lub Afryki, musi być zaszczepiony przeciwko żółtej febrze. Poza tym polski MSZ radzi, by zabezpieczyć się w ten sposób również przed żółtaczką.
Ponieważ w tym kraju odnotowano przypadki zachorowań na Zika, przed wyjazdem warto zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.
Korzystanie z opieki medycznej jest płatne i kosztuje około 80 dolarów. Jednakże „w nagłych wypadkach można uzyskać bezpłatną pomoc w General Hospital w stolicy kraju” – dodaje resort. Przed wyjazdem warto wykupić polisę u międzynarodowego ubezpieczyciela.
3. Niebezpieczeństwa
Turyści zagrożeni są przede wszystkim przestępczością pospolitą, dlatego też powinni unikać samotnego podróżowania po zmroku oraz chodzenia z biżuterią czy cennymi urządzeniami na widoku. Bardzo powinni uważać również podczas zabaw na plaży i pływania, ponieważ na Saint Vincent i Grenadyny nie ma ratowników.
Homoseksualiści powinni unikać nadmiernego, publicznego okazywania czułości. Relacje seksualne między przedstawicielami tej samej płci są obłożone karą więzienia.
4. Przemieszczanie się
Samochód można prowadzić na podstawie miejscowego prawa jazdy, które z kolei można uzyskać po okazaniu polskiego lub międzynarodowego dokumentu i zapłaceniu 50 dolarów. Można je otrzymać na przykład w wypożyczalniach aut.
Należy pamiętać, że na Saint Vincent i Grenadyny obowiązuje ruch lewostronny.
5. Niezbędne dane kontaktowe
Ponieważ na Saint Vincent i Grenadyny nie ma polskiej ambasady, turyści w razie potrzeby mogą korzystać z pomocy placówki dyplomatycznej mieszczącej się w Wenezueli.
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167
Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65
Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.