To tutaj w 2008 roku hollywoodzcy filmowcy spędzili cztery dni. Zrobili serię zdjęć, które potem zainspirowały twórców scenografii do „Avatara”. Rzeczywiście, latające Góry Alleluja z hitu Jamesa Camerona wyglądają zupełnie jak wyjątkowe skały z Zhangjiajie National Forest Park w Chinach, a szczególnie jedna z nich. 

Przed premierą skała nazywała się South Pillar of Heaven. Wszystko zmieniło się, kiedy film trafił do kin i momentalnie podbił serca tamtejszej publiczności. Szybko stał się najpopularniejszym hitem. Wyświetlano go na blisko 2,5 tys. ekranów w całym kraju. I chociaż władze dość szybko zreflektowały się, że historia niebieskich stworów, walczących o niezależność, może samym Chińczykom przywieźć do głów niebezpieczne pomysły, rosnącej popularności „Avatara” nie dało się zatrzymać. Nawet wówczas, gdy przedwcześnie zdjęto go z ekranów.

„Zhangjiajie jest dziedzictwem całego świata. Niesamowite piękno tego miejsca nie należy wyłącznie do Chińczyków, ale do wszystkich ludzi na całym globie. Zmieniając nazwę jednej ze skał na „Avatar Hallelujah Mountain” wysyłamy wiadomość: Zhangjiajie nie tylko należy do wszystkich, ale wszystkich jednoczy!” – ekscytował się Song Zhiguang, z Yuanjiajie Scenic Spot Administration, cytowany przez telegraph.co.uk. 

Turystów zaczęły ściągać do Parku hasła w stylu „Pandora jest daleko, ale Zhangjiajie już dużo bliżej” czy „odkryj prawdziwy świat Pandory (czyli księżyca, na którym żyły niebieskie filmowe stworzenia- przyp. red.)”.

W istocie, miejsce może fascynować. Poza wspomnianą Avatar Hallelujah Mountain, wysokości 78 szkolnych autobusów, ustawionych jeden na drugim, z ziemi „wyrastają”, celując w niebo, aż trzy tysiące podobnych skalnych kolumn. Odwiedza je blisko 30 milionów osób rocznie – czytamy na atlasobscura.com. W ciągu ostatnich miesięcy w Zhangjiajie pojawiła się kolejna atrakcja, która ściąga tu turystów. To najdłuższy na świecie szklany most, ciągnący się przez około 430 metrów i zawieszony 300 metrów nad ziemią. 

„Chiny ciężko pracują, żeby stać się celem wypraw podróżników z całego świata” – zaznacza visitaroundchina.com i wspomina, że jeszcze w 2007 roku ten kraj zwiedziło blisko 16 mln turystów, a w dwa lata później – już 22 mln. 

Flickr/little*harry/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr