Wypoczynek w Chinach mogą utrudnić upały, monsunowe deszcze oraz siarczyste mrozy. Sprawdź, kiedy ich unikniesz.

Chiny rozciągają się aż na trzy strefy klimatyczne. Północ znajduje się w strefie umiarkowanej, część centralna w podzwrotnikowej, a południe w zwrotnikowej. Średnia temperatura jest zróżnicowana. Zimą termometry wskazują od -5°C w Pekinie do +20°C na wyspach południowych. Zimniej jest tylko na północnym-wschodzie, gdzie mrozy sięgają -30°C.

Latem panują upały. Słupki rtęci mogą wskazywać w większości regionów powyżej 30°C. Wyjątkiem są tereny górskie, gdzie termometry maksymalnie pokazują 25°C.

W ciągu roku średnio spada od 1200 do 1500 mm deszczu.

Najlepszy termin wyjazdu do Chin

Najdogodniejszym terminem podróży do Chin (niezależnie od regionu, w którym chcemy się zatrzymać) jest okres od marca do maja. Temperatury są wówczas umiarkowane, a opady niewielkie. Podobne warunki panują jesienią – od września do października.

Jeśli mamy możliwość odwiedzić Chiny tylko w okresie letnim, wówczas najlepiej wybrać się w regiony górskie, np. Tybet, Ałtaj lub Tienszan. Temperatury są tu nieco niższe niż w pozostałej części kraju, więc nie zagraża nam męczący upał.

Najgorszy termin wyjazdu do Chin

W Chinach uciążliwe są przede wszystkim lata (poza górami). Temperatury i wilgotność są bardzo wysokie, co skutecznie utrudnia wypoczynek. Ponadto od maja do września w wielu regionach Chin wieje monsun, który przynosi sporą ilość opadów.

Tereny górskie oraz centrum nie są przyjazne turystom zimą. Ta pora roku jest w Chinach kapryśna, mogą wystąpić duże mrozy, a na dodatek w większych aglomeracjach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.