Nie tylko kultowe wiatraki! Zobaczysz tu również między innymi najmniejszy dom na świecie i wyjątkowy park miniatur. 

Okolice Singel

To najstarszy kanał w Amsterdamie. Powstał we wczesnym średniowieczu i do 1585 roku pełnił funkcję fosy miejskiej. W najbliższym otoczeniu Singel znajdują się zachwycające budynki, które wzniesione zostały podczas tzw. Holenderskiego Złotego Wieku (XVII wiek). Można tu również zobaczyć najwęższy na świecie dom (tylko metr szerokości!) oraz słynny targ kwiatowy, który działa tu od drugiej połowy XIX wieku.

Kościół św. Wawrzyńca w Rotterdamie

Ta protestancka świątynia jest jednym z najważniejszych zabytków Rotterdamu. Budowano ją w od 1449 do 1525 roku i przez kolejne lata była prawdziwą wizytówką miasta. Została jednak zniszczona podczas II wojny światowej. Nic więc dziwnego, że jej odbudowa nabrała wręcz symbolicznego znaczenia dla mieszkańców. Dziś niezwykła, późnogotycka architektura Kościoła św. Wawrzyńca, mocno kontrastuje z sąsiednimi, nowoczesnymi biurowcami. 

Wiatraki w Kinderdijk

Mówisz Holandia, myślisz wiatraki. Te z Kinderdijk przyciągają każdego roku tysiące turystów z całego świata. Większość z nich powstała w pierwszej połowie XVIII wieku. Mieszkańcy okolicznych wiosek korzystali z nich aż do momentu upowszechnienia się pomp elektrycznych i spalinowych (lata 20. XX wieku). Wówczas część z wiatraków zburzono. Do dziś zachowało się 19 budowli, wraz z całym systemem kanałów nawadniających, budynkami administracyjnymi, śluzami, tamami i zbiornikami. Od roku 1997 wiatraki w Kinderdijk znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Duinen van Texel

To miejsce w Holandii Północnej, w którym zobaczysz zarówno solne torfowiska, jak i malownicze wydmy. Wypatruj storczyków i pomarańczowych rokitników oraz ciekawych okazów ptaków – np. biegusów zmiennych i szlamników zwyczajnych. Dla turystów przygotowano tu kilka atrakcyjnych tras pieszych i rowerowych.

Madurodam

To interaktywny park miniatur w Hadze, będący de facto zbiorem najważniejszych zabytków Holandii, zbudowanych w skali 1:25. W Madurodam można załadować kontenerowiec w rotterdamskim porcie lub wziąć udział w aukcji kwiatów. Oczywiście nie mogło tu też zabraknąć słynnych wiatraków. Cała Holandia w zasięgu wzroku!