Belize przyciąga turystów potężną rafą koralową, możliwością nurkowania w głębokiej na ponad sto metrów Great Blue Hole oraz klubami reggae. Przed wyjazdem musisz jednak sprawdzić, czego kategorycznie nie wolno wywozić z tego kraju oraz komu prawo zakazuje przekroczenia granicy.

1.    Wizy

Turyści z Polski nie muszą posiadać wizy, wjeżdżając do Belize, jeśli pobyt będzie trwał krócej niż 90 dni. Przekroczą granicę na podstawie paszportu ważnego jeszcze przez sześć miesięcy od daty wyjazdu oraz po przedstawieniu biletu powrotnego i pieniędzy wystarczających na utrzymanie się podczas pobytu w tym kraju. 

Przed wyjazdem z Belize będą musieli zapłacić blisko 39 dolarów od osoby (gdy podróżują samolotem) lub 19 dolarów (gdy podróżują lądem). 

2.    Przekraczanie granicy

Z Belize kategorycznie nie wolno wywozić dzieł sztuki prekolumbijskiej. „Próba ich wywozu wiązać się może z surowymi karami, nawet z aresztowaniem” – przestrzega polski MSZ. Do zabrania ze sobą roślin i zwierząt potrzebne jest zezwolenie CITES. 

Ponieważ homoseksualizm jest w Belize nielegalny, obowiązuje tam ustawowy zakaz wjazdu takich osób. 

Flickr/2il org/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Chociaż szczepienia nie są obowiązkowe, polski resort spraw zagranicznych zaleca, by ochronić się w ten sposób przed żółtą febrą oraz żółtaczką typu A. 

Turyści nie powinni pić wody innej niż butelkowana lub przegotowana. Radzi im się również, aby unikali świeżych owoców i warzyw oraz produktów zawierających niepasteryzowane mleko. 

MSZ zaleca, aby przed wyjazdem kupić polisę ważną w Belize. Liczba punktów opieki medycznej jest mocno ograniczona, a lekarze za swoje usługi każą sobie niezwłocznie płacić gotówką. 

4.    Niebezpieczeństwa

MSZ radzi, by unikać samotnych podróży, w Belize grasują bowiem grupy bandytów, napadających na turystów. Z tego też powodu należy przemieszczać się w większych grupach i nie odróżniać specjalnie strojem od tubylców. W szczególności kobiety powinny zawsze poruszać się w towarzystwie i ignorować zaczepki słowne. 

Wartościowe przedmioty, pieniądze i dokumenty warto zostawić w bezpiecznym miejscu (na przykład w hotelowym sejfie) i nie nosić na wierzchu podczas eskapad. Powinno się nosić przy sobie potwierdzoną urzędowo kopię paszportu oraz numery telefonu do polskiej Ambasady (mieszczącej się w Meksyku) i Konsulów Honorowych. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Belize nie ma polskiej Ambasady. Państwo podlega placówce znajdującej się w Meksyku. 

Calle Cracovia 40, Colonia San Ángel, 01000 Ciudad de México
Telefon: (+05255) 5481-2050
Telefon dyżurny konsulatu (sprawy pilne): 04455 4377 1970

Na terenie Belize jest polski Konsulat Honorowy.

The Matalon Business Center, 4th floor, Coney Drive,  P.O. Box 1846, Belize City
Telefon: (00501) 223 0088, Fax: (00501) 223 6403
Tel kom.: (00501) 610 2961

Flickr/Antti T. Nissinen/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.