Dominikana przyciąga turystów piaszczystymi plażami położonymi nad brzegiem Morza Karaibskiego, tropikalnymi lasami i rafami koralowymi. Przed wyjazdem musisz jednak sprawdzić, czego nie wolno wwozić do kraju, żeby nie narazić się na deportację lub długoletnie więzienie oraz przed jakimi chorobami należy się zabezpieczyć.
1. Wizy
Turyści wyjeżdżający na Dominikaną nie muszą wyrabiać wizy. Przekroczą granicę po okazaniu paszportu, ważnego przynajmniej do dnia opuszczenia tego kraju, biletu powrotnego oraz sumy pieniędzy, która pokryje koszty pobytu. Nie jest jednak określone konkretnie, o jakiej sumie mowa.
Ponadto należy zameldować się w miejscu pobytu oraz kupić na granicy kartę turystyczną – informuje polski MSZ. To koszt około 15 dolarów, czyli blisko 60 złotych. Dzięki temu dokumentowi można przebywać na Dominikanie przez 30 dni. Po tym czasie trzeba dodatkowo zapłacić.
„Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów” – czytamy na stronie resortu. –„Opiekunowie z którymi wjeżdżają małoletni muszą być tymi samymi z którymi opuszcza się Dominikanę”.
2. Przekraczanie granicy
Suma niższa niż 10 tysięcy dolarów nie musi być zgłaszana na granicy. Tym niemniej turyści zza granicy są zobowiązani do wypełnienia oświadczenia celnego.
Przed wyjazdem na Dominikanę warto więc przede wszystkim zapoznać się z listą rzeczy, które można wwieźć wyłącznie po uiszczeniu opłaty celnej lub uzyskaniu odpowiedniej zgody (mowa między innymi o narzędziach, samochodach oraz zwierzętach innych niż koty lub psy).
Kategorycznie nie wolno wwozić do tego kraju materiałów pornograficznych, broni i niebezpiecznych przedmiotów. Za złamanie tego prawa grozi nawet kara więzienia. „Leki oraz środki psychotropowe, jeżeli przeznaczone są do użytku wyłącznie osobistego, nie muszą być zgłaszane w deklaracji celnej. W innych przypadkach ich przywóz jest zabroniony, a osoba podejrzewana o nielegalny przywóz podlega karze i deportacji” – przestrzega MSZ.
3. Wymagane szczepienia i ubezpieczenie
Chociaż szczepienia nie są wymagane, to MSZ radzi turystom, aby zabezpieczyli się w ten sposób między innymi przeciwko zapaleniu wątroby typu A i B, żółtej febrze, tężcowi oraz zapaleniu opon mózgowych typu A i C.
Ponadto w tym kraju istnieje ryzyko zachorowania na wściekliznę, malarię lub choroby układu pokarmowego. Dlatego też turyści nie powinni zbliżać się do bezpańskich zwierząt oraz pić innej wody niż butelkowana lub przegotowana.
Ponieważ od 2015 roku pojawiło się kilka przypadków zarażenia wirusem Zika, resort spraw zagranicznych radzi, by przed wyjazdem zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.
Korzystanie z służby zdrowia na Dominikanie jest drogie, podobnie jak kupowanie leków, dlatego turyści powinni zabrać za sobą niezbędne środki medyczne (przepisane przez lekarza, by uniknąć posądzenia o nielegalny wwóz leków) oraz wykupić polisę ubezpieczeniową, która obejmować będzie np. zwrot kosztów leczenia.
4. Niebezpieczeństwa
Na Dominikanie należy przede wszystkich chronić się przed kradzieżami, dlatego najlepiej nie trzymać na widoku cennych przedmiotów, a dokumenty przechowywać w hotelowym sejfie.
Amerykańskie władze radzą dodatkowo, by podróżujący samotnie powstrzymywali się od spożywania alkoholu z obcymi. Zdarzało się bowiem, że odurzeni turyści padali na przykład ofiarami napaści seksualnych.
5. Przemieszczanie się
Po Dominikanie można jeździć samochodem i nie jest do tego wymagane międzynarodowe prawo jazdy – zapewnia MSZ. Wybierając taksówki musimy pamiętać, że większość z nich nie jest wyposażona w taksometr, dlatego stawkę warto ustalić z kierowcą już na początku drogi.
6. Niezbędne dane kontaktowe
Na Dominikanie nie ma polskiej Ambasady, znajdują się tam jednak dwa Konsulaty Honorowe.
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Puerto Plata
Dominikana, Puerto Plata, ul. Guayacanes 15, Costambar
Tel.: +180 99707303
Tel. dyżurny: +180 99746393
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Santo Domingo
Dominikana, Santo Domingo, Avenida Sarasota # 20, Torre Empresarial AIRD, 4to. piso Apartamento 4 noroeste, Ensanche, La Julia,
Tel.: (00-18-09) 472-20-72
Tel. dyżurny: (00-18-09) 224-04-12
Telefon alarmowy:
Policja: tel. 911.
Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.