Dominikana słynie z wysokich temperatur, które notuje się przez cały rok. Udany urlop w tropikalnym słońcu mogą jednak utrudnić opady deszczu i huragany.

Dominikana leży w strefie klimatu równikowego. Przez cały rok panują tu wysokie temperatury. Słupki rtęci wskazują średnio 25°C. W najcieplejszych miesiącach występują upały rzędu 30-32°C. Nieco chłodniej jest w górach, gdzie średnia temperatura nie przekracza 17°C.

Opady są nierównomierne. Na południowym zachodzie notuje się 1000 mm deszczu w ciągu roku. Najbardziej mokrym regionem jest północne wybrzeże, gdzie średnia wynosi ponad 2500 mm.

Najlepszy termin wyjazdu na Dominikanę

Na Dominikanie wyróżnia się dwa szczyty sezonu turystycznego – od listopada do marca i od lipca do sierpnia. Pierwszy z terminów to okres pory suchej. W tym czasie temperatury są najwyższe, a opady sporadyczne. To zatem idealny moment na wyjazd dla amatorów kąpieli słonecznych.

Lipiec i sierpień to ostatni moment, by odwiedzić Dominikanę przed sezonem huraganowym. Co prawda w tym czasie trwa pora deszczowa, jednak opady są przelotne i orzeźwiające.

Najgorszy termin wyjazdu na Dominikanę

Największe deszcze notuje się na Dominikanie w maju. Jeśli zatem nie przepadamy za częstymi opadami, to najlepiej zaplanować podróż na inny termin.

Jesienią rozpoczyna się na Dominikanie okres huraganów. Trwa on aż do listopada, a największe nasilenie notuje się we wrześniu. Od lat zjawisko to nie wyrządziło większych szkód, jednak ze względów bezpieczeństwa i tak warto zaplanować wyjazd w innym czasie.

Osoby, którym przeszkadza wysoka wilgotność powietrza nie powinny przyjeżdżać na Dominikanę od czerwca do sierpnia. Współczynnik tego zjawiska wynosi w tym czasie aż 95%.