Jamajka przyciąga turystów siedmiomilową plażą Long Bay, potężnymi rezydencjami stojącymi przy plantacjach trzciny cukrowej i niewielkimi pubami, wypełnionymi dźwiękami reggae i zapachem „gandzi”. Przed wyjazdem lepiej jednak sprawdzić, czego kategorycznie nie wolno wywozić z kraju oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na turystów. 

1.    Wizy

Turyści z Polski, którzy nie zamierzają spędzić na Jamajce więcej niż 30 dni, mogą podróżować bez wizy. Przekraczając granicę będą musieli przedstawić paszport ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy i bilet powrotny. Jeśli podróżują samodzielnie, czyli nie w ramach zorganizowanej wycieczki, mogą zostać poproszeni o przedstawienie szczegółowego planu wyprawy oraz sumy pieniędzy, która umożliwi im przeżycie w tym kraju.  „Turysta powinien móc wykazać rezerwację w hotelu, pensjonacie czy zaproszenie do przyjaciół” – czytamy na stronie polskiego MSZ.

Turyści, którzy zamierzają spędzić na Jamajce więcej niż 30 dni, muszą wyrobić wizę w Ambasadzie tego kraju. Najbliższa znajduje się w Berlinie. Szczegółowe informacje odnośnie procedury można uzyskać kontaktując się z Konsulatem Jamajki, mieszczącym się w Warszawie ( ul. Hubickiego 27, 05-140 Serock, Tel.: (22) 782 71 35, Telefon komórkowy: 608 028 553).

2.    Przekraczanie granicy 

Do kraju nie można zarówno wwozić szeregu towarów (między innymi pornografii i wydawnictw okultystycznych oraz żywności), jak i wywozić z niego (np. owoce i zwierzęta). 

Flickr/Christina Xu/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Przed wyjazdem na Jamajkę należy sprawdzić w punkcie szczepień, jakie są aktualne wymogi dotyczące tej formy zabezpieczenia się przed chorobami. MSZ zauważa, że zwykle konieczne są szczepienia przeciw tężcowi, zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz żółtej gorączce (dotyczy to głównie podróżujących z Afryki i Ameryki Południowej).

Ponieważ w tym kraju pojawiły się w tym roku przypadki zarażenia się wirusem Zika, należy zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

Na miejscu nie powinno się również pić innej wody niż butelkowana lub przegotowana oraz jeść towarów kupowanych u ulicznych sprzedawców.

Turyści powinni posiadać ubezpieczenie na wypadek konieczności korzystania z opieki lekarskiej – przekonuje polski resort spraw zagranicznych dodając, że „uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych”. Jakość opieki medycznej jest różna. MSZ poleca szczególnie korzystanie ze szpitala University of the West Indies Hospital.

4.    Niebezpieczeństwa

Turyści na Jamajce są szczególnie narażeni na ataki z bronią w ręku i kradzieże. W przypadku napadu radzi się, żeby nie stawiać oporu, tylko oddać napastnikom pieniądze (z tego też powodu warto się przemieszczać z mniejszą sumą, a dokumenty i wartościowe przedmioty zostawiać w hotelowym sejfie).

„Wskazane jest korzystanie jedynie z autoryzowanych przez Jamaica Tourist Board linii taksówek lub zamawianie taksówek z hotelu” – przekonuje MSZ.  – „W związku z przypadkami przemocy w okolicy Mountain View na trasie z lotniska do miasta, zaleca się korzystanie z alternatywnej oznakowanej trasy Humming Bird przez South Campo Road”. Podróżując samodzielnie samochodem należy zamykać się w nim od środka i pamiętać, że w kraju obowiązuje ruch lewostronny. 

Homoseksualizm jest nielegalny. Grozi za niego kara długoletniego więzienia i ciężkich robót. 

5. Niezbędne dane kontaktowe

Na Jamajce nie ma polskiej Ambasady, dlatego kraj podlega kompetencjom placówki znajdującej się w Caracas (Wenezuela).

Na miejscu znajduje się jednak polski Konsulat Honorowy. 
Jamajka, Kingston, 35 Millsborough Crescent, Kingston 6
Tel.: +1-876 927-63-06 

Numery alarmowe: 

Policja: 119, 
Pogotowie: 110 

Flickr/Christina Xu/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.