Gruzję warto odwiedzić zarówno latem, jak i zimą. Kraj ten ma sporo do zaoferowania o każdej porze roku.

Gruzja znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Kraj można umownie podzielić na dwie części – góry oraz doliny. Na tych pierwszych temperatury powietrza są z reguły niższe. Słupki rtęci wskazują latem od 13 do 15°C. Zimy natomiast są dość surowe. Termometry wskazują około -10°C. Na zachodzie temperatura waha się od 4°C w styczniu do około 25°C w lipcu i sierpniu. Nieco cieplej jest na wschodzie, gdzie latem notuje się upały rzędu nawet 30°C.

Ilość opadów w Gruzji jest umiarkowana. Na wybrzeżu spada około 2000 mm deszczu w ciągu roku. Na wschodzie wartości te wahają się między 400 a 700 mm.

Najlepszy czas wyjazdu do Gruzji

Optymalny czas podróży do Gruzji zależy od celu wyprawy. Jeśli marzy nam się wypoczynek nad Morzem Czarnym, to najlepiej udać się na wakacje w okresie letnim. Trzeba mieć jednak świadomość, że w tym czasie panuje w regionie szczyt sezonu turystycznego.

Miłośnicy białego szaleństwa z pewnością powinni odwiedzić Gruzję zimą. W górach panują bardzo dobre warunki do jazdy na nartach lub snowboardzie.

Wiele osób decyduje się na wyprawę do Gruzji wiosną lub jesienią. W obu przypadkach można zachwycić się tutejszą przyrodą, a zwiedzanie ułatwia mała liczba turystów. Pod koniec października w Tbilisi ma miejsce coroczny festiwal Tbilisoba, podczas którego odbywają się liczne koncerty, a lokalni gospodarze wstawiają na sprzedaż swoje rolne płody.

Najgorszy czas wyjazdu do Gruzji

Jeśli chcemy odpocząć na plaży w pełnym słońcu, powinniśmy unikać wyjazdu zimą. Latem z kolei nie poszusujemy po górskich stokach. Poza tymi niedogodnościami Gruzję można odwiedzać w zasadzie przez cały rok.