Japonię warto odwiedzić nie tylko w okresie kwitnienia wiśni. Sprawdź najlepsze terminy podróży do tego kraju.

Japonia leży w zasięgu aż trzech stref klimatyczny. Na południu panuje klimat zwrotnikowy, na północy umiarkowany ciepły, a w części centralnej podzwrotnikowy. Poza rejonem Kiusiu i wyspami Riukiu występuje tu podział na cztery pory roku. Najcieplej jest oczywiście latem. W lipcu i sierpniu słupki rtęci mogą wskazywać w południowej części kraju nawet 35°C. Nieco chłodniej jest na północy i w rejonach górskich, gdzie w trakcie najgorętszych miesięcy temperatura wynosi kolejno około 20°C i 5-10°C.

Zima w Japonii potrafi być sroga. W wysokich partiach gór temperatury wynoszą zwykle od -20 do -15 °C. Cieplej jest na północy i w centrum Honsiu (największa i główna wyspa), gdzie termometry wskazują od -10 do 0°C. Na południowym i zachodnim wybrzeżu mrozy raczej nie występują, a temperatura wynosi od 0 do 6°C. Najłagodniejsza zima panuje na najbardziej wysuniętych na południe wyspach Riukiu, gdzie słupki rtęci pokazują 13-14°C.

Japonia zalicza się do krajów wilgotnych. Ilość opadów wzrasta w kierunku południowym. W większości regionów spada średnio 1200 mm deszczu. Najwięcej pada na archipelagu Riukiu – ok. 3000 mm

Najlepszy czas wyjazdu do Japonii

Wyróżnia się kilka najdogodniejszych terminów podróży do Japonii. Wielu turystów uważa, że kraj ten najlepiej odwiedzić wiosną. Temperatura w tym czasie powoli wzrasta (w Tokio wynosi od 5 do 13°C), a budząca się do życia roślinność potrafi zachwycić. Pod koniec marca kwitną słynne japońskie wiśnie i zaczyna się Hanami, czyli japoński zwyczaj podziwiania urody tych i wielu innych pięknych kwiatów. Japońska wiosna trwa do maja.

Optymalne warunki do zwiedzana Japonii są również jesienią. W październiku i listopadzie przyroda mieni się na czerwono i złoto, a temperatura wynosi około 15°C. Jest to więc idealny termin dla osób, które nie przepadają za męczącymi upałami. Ponadto w tym czasie przyjeżdża niewielu turystów zagranicznych.

Osoby, które nie boją się wysokich temperatur, mogą odwiedzić Japonię latem. W sierpniu warunki do opalania są idealne. Trzeba jednak pamiętać, że wysoka wilgotność powietrza może okazać się męcząca.

Japonię warto też odwiedzić zimą. Popularne kurorty narciarskie (np. Sapporo) to idealne miejsce wypoczynku dla amatorów białego szaleństwa.

Najgorszy czas wyjazdu do Japonii

Turyści wrażliwi na wysoką wilgotność powietrza powinni omijać Japonię w okresie letnim. Szczególnie dotyczy do wielkich miast, gdzie odczuwalna temperatura jest nieco wyższa niż ta wskazywana przez termometry.

Od połowy czerwca do połowy lipca trwa pora deszczowa. Opady w tym czasie się naprawdę obfite.

We wrześniu rozpoczyna się okres tajfunów. W czasie jego trwania często dochodzi do lokalnych podtopień. Ponadto utrudnione jest korzystanie z komunikacji publicznej.