Japońskie drzewa wiśniowe zwane sakura, to jeden z symboli tego kraju i jego piękna wizytówka. Żeby jednak w pełni podziwiać ich zjawiskowe kwiaty, trzeba wybrać się w podróż w bardzo konkretnym czasie. Wiem już, kiedy w 2019 roku powinny zakwitnąć te ozdobne rośliny.

Drzewa wiśniowe występują w wielu odmianach. Jedne mają kwiaty prawie białe, lekko tyko zabarwione bladym różem, inne są całe mocno różowe. Ich niezwykłość polega m.in. na tym, że rozwijają się i zwykle opadają mniej więcej w ciągu tygodnia, ale dzieje się to jeszcze zanim w pełni rozwiną się liście. Dlatego drzewa wydają się niemal całkowicie białe albo różowe. 

Sakura, hanami i magia kolorów

Kwitnienie drzew sakura to dla Japończyków, ale i dla turystów, bardzo ważne wydarzenie. W całej Japonii z wypiekami na twarzy śledzi się prognozy meteorologów i botaników tym bardziej, że kwiecista fala etapami przetacza się przez kraj i niezwykłe zjawisko w różnych miejscach obserwuje się w różnym czasie. Kraj ogarnia wtedy hanami – tradycyjny zwyczaj podziwiania urody kwiatów, a kwitnienie relacjonowane jest przez media. 

Jak podaje serwis Lonely Planet, eksperci Japan Meteorological Corporation (JMC) wytypowali okres, w którym w 2019 powinny pojawić się kwiaty wiśni. JMC w oparciu o stan wzrostu drzewa, średnie temperatury i dane z przeszłości, regularnie aktualizuje swoje prognozy dla około 1000 punktów w całym kraju. Ich dane na bieżąco można śledzić na stronie n-kishou.com albo w specjalnej aplikacji. 

Mapa kwitnienia na Honsiu i Hokkaido 

Najlepszym okresem do podziwiania kwitnących drzew sakura jest koniec marca i początek kwietnia. Jednak zgodnie z pierwszą tegoroczną prognozą JMC sezon powinien rozpocząć się tym razem nieco wcześniej. 

W 2019 r. w Tokio kwiaty mają rozwijać się od około 22 marca, a 29 marca oczekiwany jest pełen rozkwit. W Kioto barwne przedstawienie powinno ruszyć 25 marca, osiągając punkt kulminacyjny 2 kwietnia. W Osace kwiaty powinny zacząć pojawiać się 27 marca, a szczyt nastąpić ma 3 kwietnia. Dalej na północ, w Sendai, kwitnienie powinno ruszyć 9 kwietnia (ze szczytem przewidywanym 14 kwietnia). W najbardziej na północ wysuniętym punkcie wyspy Honsiu - w Aomori - kwitnie ruszy zgodnie z prognozą JMC 24 kwietnia i osiągnie szczyt 28 kwietnia. Najpóźniej kolorowy spektakl tradycyjnie wystartuje na wyspie Hokkaido – będzie to prawdopodobnie dopiero 4 maja, z pełnym rozkwitem przewidywanym na 8 maja.

Poniżej prezentujemy mapę całej Japonii z zaznaczonymi przewidywaniami Japan Meteorological Corporation dotyczącymi kwitnienia wiśni oraz tabelkę z rozpiską dat dla konkretnych miejsc. 
 

(źródło: Japan Meteorological Corporation)