Klimat Peru jest bardzo zróżnicowany. Wybór odpowiedniego terminu wyjazdu zależy od regionu, w którym planujemy się zatrzymać.
Większa część obszaru Peru znajduje się w strefie klimatu równikowego. Tereny Amazonii określa się jako wybitnie wilgotne, natomiast w Andach panują warunki suche, górskie. Na wybrzeżu występuje klimat zwrotnikowy.
Temperatury powietrza w Peru są wysokie. W Amazonii słupki rtęci wskazują średnio 24-32°C. Na zachodzie termometry pokazują 15-30°C.
Należy pamiętać, że Peru znajduje się na półkuli południowej. To oznacza, że pory roku są odwrotne niż w Europie.
Najlepszy termin wyjazdu do Peru
Wyprawę do Peru najlepiej planować między majem a czerwcem lub wrześniem a październikiem. W ten sposób ominiemy najchłodniejsze i najbardziej deszczowe okresy w roku. Wiele też jednak zależy od regionu, do którego się wybieramy. Warunki pogodowe w Peru są bowiem bardzo zróżnicowane.
Tereny Puszczy Amazońskiej najlepiej odwiedzać w lipcu i sierpniu. W tym czasie nie występują gwałtowne burze i obfite opady. Temperatura może jednak sięgać nawet 40°C.
Altiplano, czyli popularną wśród turystów wyżynę znajdującą się na południu Peru, najkorzystniej odwiedzić między majem a wrześniem. Temperatura nie spada wówczas poniżej 22°C, a opady deszczu lub śniegu są rzadkością.
Odpoczynek nad Pacyfikiem jest możliwy przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że od lipca do września temperatury powietrza i wody są nieco niższe niż w pozostałych miesiącach.
Najgorszy termin wyjazdu do Peru
Najgorszym okresem do zwiedzania Peru jest pora deszczowa, która trwa od grudnia do lutego. W tym czasie wiele dróg może okazać się nieprzejezdnych. Szczególnie dotyczy to terenów Amazonii.
Obszary górskie lepiej omijać między listopadem a kwietniem. Temperatury powietrza nie są niskie, jednak przez większość dni jest deszczowo. Duża ilość opadów często wywołuje lokalne powodzie lub obsuwanie się błotnych lawin.