Sprawdź, w jakich miesiącach występują tutaj mordercze, nawet 40-stopniowe upały.
Klimat Paragwaju określa się jako zwrotnikowy. Zachodnia część kraju znajduje się w strefie kontynentalnej, a środkowa i wschodnia w strefie przejściowej.
Z racji tego, że Paragwaj leży na południowej półkuli, tutejsze pory roku występują odwrotnie niż w Polsce (to znaczy, że w czasie naszej zimy Paragwajczycy cieszą się latem).
Średnia temperatura w okresie od października do lutego wynosi około 28°C. Po Nowym Roku słupki rtęci w niektórych regionach (np. Chaco) mogą jednak wskazywać wartości przekraczające 40°C! Nieco chłodniej jest tutaj zimą (od czerwca do sierpnia). W tym czasie średnia temperatura w całym kraju wynosi około 19-20°C.
W ciągu roku spada niewiele deszczu. Na wschodzie przez cały rok notuje się opady rzędu 2000-3000 mm, a w rejonie Chaco niespełna 1000 mm.
Najlepszy czas na wyjazd do Paragwaju
Turyści, którzy chcą wypocząć w ciepłej, ale nie ekstremalnie upalnej aurze, powinni odwiedzić Paragwaj między czerwcem a sierpniem. Słupki rtęci wskazują wówczas ponad 20°C, więc bez problemu można w tym czasie cieszyć się południowoamerykańskim słońcem. Warto jednak przygotować się na nieco chłodniejsze wieczory i noce.
Najgorszy czas na wyjazd do Paragwaju
Najbardziej ekstremalne warunki pogodowe panują tu latem (od grudnia do marca). Dość duża wilgotność i temperatury rzędu nawet 45°C mogą dać się we znaki. Jeśli nie należysz do miłośników upałów, zdecydowanie powinieneś zarezerwować sobie bilety lotnicze w innym terminie.
Fani pełnego słońca mogą jednak śmiało korzystać z uroków tutejszego lata. Kąpiel w basenie z chłodną wodą oraz zimne napoje skutecznie przyniosą ulgę.