Turyści powinni unikać przede wszystkim kapryśnej pory deszczowej. 

Wenezuela, leży w strefie klimatu równikowego. Średnia temperatura roczna wynosi około 25°C, a wahania między najcieplejszymi i najzimniejszymi miesiącami są bardzo niewielkie (około 4-5°C).

Sumy opadów różnią się w zależności od regionu kraju. Północna część Wenezueli praktycznie przez cały rok skąpana jest w tropikalnym słońcu, a w ciągu roku spada tu około 250-350 mm deszczu. Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się na południu, gdzie rocznie spada około 1000 mm, a przelotny deszcz pojawia się nawet podczas pory suchej (październik-maj). Najwięcej opadów występuje na terenach górskich - nawet 3000 mm.

Najlepszy termin wyjazdu do Wenezueli

Najmniej kapryśna pogoda występuje tu oczywiście w trakcie pory suchej. Okres od października do maja to doskonały czas na wakacje dla wszystkich miłośników tropikalnego słońca i leniwego plażowania. Słupki rtęci nie powinny pokazywać mniej niż 27°C, a na Karaibach temperatura może wynieść nawet 35°C. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by w tym czasie udać się na nieco aktywniejsze wakacje. Fani nurkowania, surfingu lub żeglarstwa mogą się w tym czasie doskonale bawić w Wenezueli. 

Warto jednak pamiętać, że pora sucha przypada w sam środek sezonu turystycznego. Najwięcej przybyszy zza granicy przyjeżdża do tego kraju w okolicach Bożego Narodzenia, karnawału i Wielkanocy. Jeśli nie przepadamy za tłumami na plażach, ulicach lub restauracjach, powinniśmy wystrzegać się wyjazdu w tych terminach.

Najgorszy termin wyjazdu do Wenezueli

Najmniej przyjaznym dla turystów okresem jest wspomniana już pora deszczowa. Jak sama nazwa wskazuje, w tym czasie ilość opadów jest zdecydowanie większa, niż podczas innych miesięcy. Warto jednak nadmienić, że wenezuelska pora deszczowa jest i tak dość łagodna - deszcz nie leje obficie przez całą dobę, jedynie przez kilka godzin pod rząd, a po silnych opadach na niebie pojawia się słońce. Niestety, na kolejne opady nie trzeba zwykle czekać zbyt długo... 

Podczas pory deszczowej średnia temperatura powietrza wynosi około 25°C, uciążliwa jest jednak spora wilgotność.