Wbrew pozorom na Kubie przez okrągły rok nie panują przyjemne, wysokie temperatury. Są okresy, w których lepiej omijać to miejsce, chociażby ze względu na szalejące huragany lub uciążliwą porę deszczową.

Wybierając się na Kubę należy mieć na uwadze, że znajduje się ona w strefie dwóch klimatów: równikowego oraz podrównikowego wilgotnego. W związku z tym średnia temperatura w ciągu roku wynosi około 25°C, a w zimowych miesiącach słupek rtęci spada nawet do 15°C. Najbardziej uciążliwe dla turystów są jednak nie temperatury, a sezonowe huragany oraz pora deszczowa.

Najlepszy termin do wyjazdu na Kubę

Amatorzy leniuchowania najlepiej, żeby wybrali się do tego kraju w okresie od grudnia do kwietnia. Wówczas panuje tu tzw. pora sucha. Wysoka temperatura powietrza (średnio 25-30°C) pozwala cieszyć się tropikalnym klimatem, a ciepła woda w morzu zachęca do odpoczynku na plaży (przy czym miłośnikom kąpieli słonecznych polecamy odwiedzić Kubę najwcześniej w marcu, ponieważ wtedy robi się tu naprawdę ciepło). Nieco chłodniejsze są jednak wieczory (temperatura może spaść nawet poniżej 10°C), dlatego wybierając się na Kubę w tym czasie, warto zabrać ze sobą cieplejsze bluzy i kurtki. Należy również przygotować się na wzrost cen, szczególnie w czasie Bożego Narodzenia.

Przełom kwietnia i maja to stopniowa zmiana pory suchej na deszczową. Ten czas idealnie nadaje się do aktywnego zwiedzania Kuby. Temperatury nie są aż tak wysokie i męczące, wilgotność jest stosunkowo niska, a opady pojawiają się sporadycznie. Co więcej, w tym czasie na wyspie nie ma zbyt wielu turystów, a ceny są stosunkowo niskie.

Z kolei lato na Kubie może wielu osobom wydać się uciążliwe. Co prawda temperatura powietrza wzrasta do ponad 30°C, a woda ogrzewa nawet do 29°C, jednak spora wilgotność niekorzystnie wpływa na samopoczucie. Co jakiś czas w okresie od czerwca do sierpnia pojawiają się również ulewne deszcze. Wakacje to również czas, gdy ponownie wzrastają ceny, a w kurortach przybywa turystów. Tym niemniej ten termin warto rozważyć, zwłaszcza, że organizowane są wówczas liczne festiwale, między innymi karnawał w Santiago de Cuba.

Najgorszy termin do wyjazdu na Kubę

Zdecydowanie odradzamy wyjazd w to miejsce w okresie między sierpniem a październikiem. Temperatura powietrza wciąż jest dość wysoka (25-30°C), jednak dodatkowo zagrożenie stwarzają huragany. I chociaż wyjątkowo silne wiatry nie pojawiają się często, to sama pogoda bywa bardzo chimeryczna i skutecznie utrudnia zwiedzanie.