Przed podróżą warto sprawdzić, bez jakich dokumentów nie przekroczy się granicy, na co trzeba się zaszczepić oraz jakie są dane kontaktowe do najbliższej polskiej Ambasady. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić wizę w Ambasadzie Liberii. Najbliższa znajduje się w Berlinie. Chociaż formalnie nie jest określone, jaką ilość pieniędzy należy posiadać ze sobą, w praktyce na granicy można spotkać się z pytaniami o środki finansowe, które umożliwią nam przeżycie całego pobytu w tym kraju. Najlepiej zabrać ze sobą dolary, ponieważ najłatwiej je wymienić w Liberii, a poza tym w wielu miejscach są przyjmowane, zamiast tamtejszej waluty. 

Chociaż „restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów”, polski MSZ radzi, żeby przed wyjazdem upewnić się w tamtejszej Ambasadzie, czy coś się nie zmieniło w tej sprawie. 

Flickr/Mark Fischer/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Przed wyjazdem należy zaszczepić się przeciw żółtej febrze. Ponadto polski resort spraw zagranicznych przestrzega również między innymi przed: malarią, cholerą, tyfusem, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką typu A i B oraz AIDS. 

Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie (przy czym należy się upewnić, czy będzie ono honorowane zarówno w tym kraju, jak i w sąsiednich), ponieważ opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie i poważniejsze zabiegi są wykonywane poza granicami Liberii. 

3.    Niebezpieczeństwa

MSZ odradza wyjazdów do Liberii, głównie z powodu dużego zagrożenia przestępczością. W całym kraju grasują uzbrojone bandy, głównie przy granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej.  

„Policja i inne służby często nie mają możliwości udzielenia pomocy w razie kradzieży. Ograniczona jest również możliwość zwrócenia się o pomoc do placówek państw członkowskich UE, gdyż jest ich w Monrovii niewiele” – czytamy na stronie resortu. 

Kategorycznie nie wolno fotografować szeregu obiektów, głównie wojskowych i rządowych. Co więcej, zakazane jest również noszenie ubrań w stylu wojskowym. Dotyczy to również na przykład… spodni moro. W razie aresztowania należy stanowczo domagać się kontaktu z polską Ambasadą znajdującą się w Nigerii. 

Homoseksualizm jest w tym kraju nielegalny i zagrożony karą więzienia lub grzywny. 

Kraj zmagał się z epidemią Eboli, którą uznano za zakończoną w maju 2015 roku, jednak przed podróżą warto się upewnić, jakie choroby tropikalne są w terminie wyjazdu najbardziej niebezpieczne.   

Flickr/Mark Fischer/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Przemieszczanie się

Stan dróg w Liberii jest bardzo zły. Po kraju można właściwie jeździć wyłącznie samochodem z napędem na cztery koła, przy czym polski MSZ odradza samotnych podróży. Na trasach grasują bandyci, co więcej nadzwyczaj często zdarzają się zatrzymania aut przez służby porządkowe, które domagają się uiszczenia przeróżnych opłat, często bezpodstawnie. Koniecznie należy zawsze posiadać przy sobie kopię paszportu oraz wizy. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Liberii nie ma polskiej Ambasady, dlatego też kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej znajdującej się w Nigerii. 

Nigeria, Abudża, 10 River Niger, Maitama,
Tel.: (w godzinach pracy urzędu) +234 807 663 1021, +234 805 200 0204 
Tel. dyżurny: (po godzinach pracy urzędu) +234 807 755 0499


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.