Budynek jest niewielki, bo nie ma więcej niż 10 na 13 metrów, i z zewnątrz przypomina wiejski kościółek. Jednak kiedy już zdejmiecie buty i przekroczycie próg, traficie do egzotycznego świata jak z "Baśni Tysiąca i Jednej Nocy". Nie tylko za sprawą bajecznie kolorowych dywanów i osobnych pomieszczeń do modlitwy dla kobiet i mężczyzn.

Ten najstarszy zachowany w Polsce meczet powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Zbudowali go Tatarzy, którzy oddalone o 50 kilometrów od Białegostoku Kruszyniany otrzymali od Jana III Sobieskiego w ramach królewskiej wdzięczności za pomoc w pobiciu Turków pod Wiedniem.

Opowieści, jakie usłyszycie tu od oprowadzających przewodników, pozwalają nie tylko lepiej poznać muzułmańską kulturę, ale i przekonać się, że na polskich ziemiach nie jest ona wcale tak obca i egzotyczna, jak może się dziś wydawać.

Dziś meczet w Kruszynianach jest unikatem, figurującym na liście polskich zabytków. Nie koniec jednak na tym. Od 2012 roku, wraz z meczetem w leżących nieopodal – na tak zwanym tatarskim szlaku - Bohonikach, znalazł się na liście pomników historii.