Gwatemala przyciąga turystów między innymi pozostałościami po kulturze Majów oraz możliwością podróżowania jednym z bodaj najdziwniejszych środków komunikacji, a więc kolorowymi „chicken busami". Przed wyjazdem trzeba jednak sprawdzić, jakie regiony są szczególnie niebezpieczne i na jakie choroby warto się zaszczepić.

1. Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie musza wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w Gwatemali dłużej niż przez 90 dni. Na granicy będą musieli przedstawić paszport, ważny jeszcze przez 6 miesięcy (licząc od dnia wjazdu do tego kraju) i bilet powrotny oraz „wypełnić kwestionariusz meldunkowy, podając nazwy miejscowości, jakie zamierza się odwiedzić, oraz miejsca zakwaterowania” – instruuje polski resort spraw zagranicznych.

Opuszczając Gwatemalę trzeba będzie zapłacić 20 Quetzali (opłata turystyczna) oraz, jeśli leci się samolotem, blisko 35 dolarów (opłat lotniskowa).

Kategorycznie nie wolno wywozić z tego kraju eksponatów archeologicznych.

2. Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Konieczne jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, jeśli się przyjeżdża z kraju, dotkniętego tą chorobą. Poza tym warto się również zabezpieczyć w ten sposób przeciwko błonicy oraz żółtaczce typu A. W tym i ubiegłym roku w Gwatemali pojawiło się kilka przypadków zachorowania na Zika, stąd MSZ radzi, aby przed wyjazdem zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

„Warto wykupić miejscowe ubezpieczenie turystyczne, które uprawnia do bezpłatnego korzystania z najlepszych klinik prywatnych - koszt ubezpieczenia 2 tygodniowego ASSISTUR CARD wynosi ok. 10 dolarów” – radzi MSZ dodając, że polisy polskich towarzystw nie są honorowane.  –„Obowiązuje ubezpieczenie samochodu w pełnym zakresie”.

3. Niebezpieczeństwa

Gwatemala leży w rejonie uważanym za jeden z najniebezpieczniejszych na świecie. Indywidualne wyjazdy nie są zalecane, z uwagi na częste napady, kradzieże, rozboje, a nawet zabójstwa.

Polski MSZ zaleca następujące środki ostrożności:

- nie należy nosić przy sobie większej ilości gotówki i kart kredytowych (często są skanowane). Należy zabierać tylko niezbędną sumę pieniędzy, a resztę zostawiać w hotelowym depozycie / sejfie;

- mieć przy sobie fotokopię paszportu, najlepiej poświadczoną urzędowo za zgodność z oryginałem;

- nie powinno się  wyróżniać ubiorem i zachowaniem, aby nie przyciągać uwagi potencjalnych przestępców;

- wskazane jest unikanie poruszania się po mieście nocą;

- unikać noszenia pieniędzy, dokumentów i przedmiotów wartościowych w widocznych miejscach, szczególnie torbach i torebkach;

- mieć przy sobie numery telefonów do polskiego konsula w Meksyku i do konsulów honorowych w tych krajach.

4. Przemieszczanie się

Po Gwatemali można się poruszać wynajętym samochodem, jeśli się posiada międzynarodowe prawo jazdy oraz po przedstawieniu w wypożyczalni karty kredytowej lub po zostawieniu odpowiednio wysokiego depozytu.

„Szczególnie niebezpieczne rejony to: miasto Guatemala, Peteacuten, Huehuetenando, San Marcos, Izabal, Baja Verapaz, Alta Verapaz, Zacapa, Chiquimula” – wymienia MSZ i dodaje, że „przed udaniem się w dłuższą podróż wskazane jest skontaktowanie się z gwatemalskim instytutem turystyki INGUAT.

5. Niezbędne dane kontaktowe

W Gwatemali nie ma polskiej ambasady, a jednie Konsulat Honorowy.

Gwatemala, Gwatemala, 1a. Calle 17-61, zona 15, Vista Hermosa 2, Casa 18-72, La Hondonada, 01015

Tel.: 502 55550775

W nagłych przypadkach można jednak skontaktować się z placówką dyplomatyczną, mieszczącą się w Meksyku.

Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, 01000

Tel.: +52 55 5481 2050
Tel. dyżurny: 044 55 4377 1970


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.