Gwinea Równikowa przyciąga turystów możliwością wpięcia się na szczyt wulkanu, oglądania architektury kolonialnej oraz obserwowania szympansów i słoni w ich naturalnym środowisku. Przed wyjazdem należy jednak sprawdzić, jakich ubrań nie wolno nosić oraz jakich obiektów fotografować. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić wizę w ambasadzie tego kraju. Najbliższa znajduje się w Berlinie. Ważne, aby posiadali przy sobie paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy. 

Przewożenie obcej waluty przez granicę do Gwinei Równikowej należy zgłosić. W przeciwnym razie grozi nam grzywna (około 100 dolarów).

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

W Gwinei Równikowej można zachorować między innymi na malarię, tyfus, cholerę, żółtaczkę typu A i B oraz żółtą febrę i polio. Szczepienie na dwie ostatnie choroby jest wymagane. 

Opieka medyczna jest na średnim poziomie. W nagłych przypadkach można prosić o pomoc medyków z organizacji Lekarze bez Granic. 

Przed wyjazdem dobrze się ubezpieczyć, przy czym koniecznie trzeba sprawdzić, czy polisa obejmuje teren tego kraju, ponieważ  nie wszystkie „zagraniczne ubezpieczenia są honorowane” – ostrzega polski MSZ. 

3.    Niebezpieczeństwa

Turyści powinni nosić przy sobie fotokopię dokumentów (paszportu i wizy), bowiem zdarzają się przypadki legitymowania podróżnych przez miejscowe władze.

Ponadto kategorycznie nie wolno fotografować szeregu budynków (głównie rządowych oraz wojskowych) oraz nosić ubrań, stylizowanych na militarne (nawet spodni moro). 

4.    Przemieszczanie się

„Istnieje obowiązek zgłoszenia wyjazdu poza Malabo (na wyspie) i Bata (na kontynencie). Zgłoszenia należy dokonać w ministerstwie spraw zagranicznych, bądź jego delegaturze” – radzi polski MSZ.  

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Gwinei Równikowej nie ma polskiej ambasady, dlatego kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, znajdującej się w Nigerii. 

Nigeria, Abudża, 10 River Niger, Maitama,
Tel.: +234 807 663 1021 
Tel.: +234 805 200 0204 
Tel. dyżurny: (po godzinach pracy urzędu) +234 807 755 0499


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu, z uwagi na możliwość wystąpienia zmian w przepisach.