Park Narodowy Nouabalé-Ndoki, w którym można oglądać goryle, lasy zajmujące ponad połowę powierzchni kraju oraz wina musujące z Owando – to wszystko przyciąga turystów do Konga. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jakie choroby grożą nam w tym kraju oraz w jakie rejony nie jest rozsądnie się zapuszczać. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski są zobowiązaniu do wyrobienia sobie wizy (zarówno pobytowej, jak i tranzytowej) w placówkach dyplomatycznych Republiki Konga, albo na lotnisku w Brazzaville. Tym niemniej w tym ostatnim przypadku należy „liczyć się z dodatkowymi kosztami i uciążliwą procedurą” – przestrzega polski MSZ. 

Ponadto na granicy trzeba będzie okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy, niejednokrotnie również bilet powrotny. 

2.    Przekraczanie granicy 

Towary, które można wwieźć ze sobą do tego kraju, są obwarowane bardzo szczegółowymi limitami. I tak oto „turysta może wwieźć do Konga: 100 szt. papierosów lub 25 szt. cygar albo 250 g tytoniu, aparat fotograficzny, radio, kamerę, odtwarzacz CD i 20 płyt, magnetofon, sprzęt sportowy i wędkarski” – instruuje polski MSZ. Dlatego też przed wyruszeniem w podróż należy zasięgnąć informacji dotyczących przewożenia przez granicę poszczególnych przedmiotów. 

3.    Wymagane szczepienia

Flickr/Oscar W. Rasson/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Przed wyjazdem do Konga należy zaszczepić się przeciw żółtej febrze, dobrze jest również zabezpieczyć się w ten sposób przed ospą oraz cholerą. Turyści powinni także pamiętać o profilaktyce przeciwmalarycznej. 

Ogólnie służba zdrowia jest na dość niskim poziomie, jednak w kraju można znaleźć prywatne kliniki, z których warto korzystać. Za wizytę lekarską trzeba zapłacić około 10 dolarów. 

4.    Niebezpieczeństwa

„W porównaniu z innymi państwami regionu Kongo jest krajem bezpiecznym” – zapewnia polski MSZ. Tym niemniej należy wystrzegać się zapuszczania do ubogich dzielnic i na mniej popularne plaże, żeby nie paść ofiarą napadu lub kradzieży. Należy również omijać region Pool i prowincję Likoula (grasują tutaj uzbrojeni rebelianci) oraz prowincję Sangha (znajdują się tutaj obozy dla uchodźców, stąd atmosfera tu panująca jest niezwykle napięta). 

W razie wypadku samochodowego, nawet takiego, w którym zostaliśmy zranieni, nie powinniśmy zostawać na miejscu, czekając na pomoc, ale pojechać na posterunek policji lub żandarmerii. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że zostaniemy zaatakowani przez miejscową ludność. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Kongu nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej znajdującej się w Angoli. 

Angola, Luanda, Damião de Góis 64, Alvalade, Luanda , CP. 1340
Tel.: +244 222 322 363 
Tel.: +244 222 327 199 
Tel. dyżurny: +244 934 112 212


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.