Mali może przyciągać turystów Wielkim Meczetem w Djenné, wybudowanym z gliny lub możliwością oglądania rytualnych tańców plemienia Dogonów, wykonywanych w obrzędowych maskach. Przed wyjazdem należy jednak sprawdzić, jakie szczepienia są obowiązkowe oraz ile kosztuje doba w szpitalu. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą sobie wyrobić wizę w ambasadzie tego kraju, znajdującej się w Berlinie. W wyjątkowych przypadkach można uzyskać ten dokument na granicy – informuje polski resort spraw zagranicznych. 

Poza tym przy wjeździe trzeba będzie również okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy, osoby małoletnie zaś – zgodę na podróż, podpisaną przez rodziców (jeśli nie podróżują w towarzystwie opiekunów prawnych). 

„Nie wymaga się okazania środków finansowych na pobyt, niezbędne jest jednak posiadanie ok. 70 dolarów na dobę” – dodaje MSZ. 
Nie można wywozić miejscowej waluty poza kraje, w których obowiązuje (Benin, Wybrzeże Kości Słoniowej, Burkina Faso, Gwinea Bissau, Niger, Senegal, Mali i Togo).

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Koniecznie trzeba się zaszczepić przeciwko żółtej febrze, poza tym zalecane jest również chronienie się w ten sposób przed zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką typu A i B, cholerą, błonicą, tężcem i krztuścem. Poza tym w tym kraju występuje również duże zagrożenie zachorowaniem na cholerę, malarię oraz bilharcjozę. „Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej, nie pić surowej wody, nie jeść owoców ze skórką” – przestrzega MSZ. 

Chociaż opieka medyczna w Mali jest na stosunkowo niskim poziomie, to trzeba za nią zapłacić - na przykład doba w szpitalu to koszt około 60 euro, czyli ponad 260 złotych („do sumy tej trzeba doliczyć koszty lekarstw, badań specjalistycznych i zabiegów” – dodaje resort). 

3.    Niebezpieczeństwa

Polskie MSZ przestrzega przed podróżami w te okolice, bowiem wstępuje tam ryzyko porwań dla okupu. 

Kto jednak zamierza wyjechać do Mali powinien pamiętać o przestrzeganiu muzułmańskich norm religijnych i obyczajowych: skromnym ubiorze, powstrzymywaniu się od picia alkoholu i jedzenia oraz palenia papierosów w ciągu dnia, w czasie ramadanu. „Nie należy zwiedzać meczetów w piątki, szczególnie podczas modłów” – dodaje MSZ.

4.    Przemieszczanie się

Samochodem można się poruszać pod warunkiem posiadania międzynarodowego prawa jazdy oraz ubezpieczenia pojazdu (również międzynarodowego). Tym niemniej turystów przestrzega się, że jazda samochodem nie należy do bezpiecznych, zwłaszcza w nocy (głównie z uwagi na zły stan dróg oraz możliwość zderzenia się z nieoświetlonymi pojazdami).

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Mali nie ma polskiej ambasady, dlatego kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, znajdującej się w Algierii. 

Algieria, Algier, Rue Olof Palme, Nouveau-Paradou, 16-035 Hydra-Algier
Tel.: +213 21 609950 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.