Przed wyjazdem sprawdź, jakiego rodzaju pamiątek nie wolno wywozić z tego kraju, jakich obiektów fotografować oraz czego ubierać.

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić wizę w Ambasadzie Nigerii, znajdującej się w Warszawie. Na granicy powinni ponadto przedstawić paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy oraz bilet powrotny. Zaraz po przyjeździe należy się zameldować w tamtejszym urzędzie imigracyjnym. Gościna dłuższa niż sześciomiesięczna jest możliwa jedynie wówczas, kiedy turysta wyrobi sobie kartę pobytu. 

2.    Przekraczanie granicy 

Z tego kraju kategorycznie nie wolno wywozić szeregu przedmiotów, między innymi kości słoniowej. Wielokrotnie zdarzają się również problemy z przekroczeniem granicy z pamiątkami, „które awansują w oczach celników do kategorii zabytków, na których wywóz potrzebne jest zezwolenie władz muzealnych” – zauważa polski MSZ.

Jeśli zamierzamy wyjechać z kraju z sumą pieniędzy wyższą niż zadeklarowana w oświadczeniu celnym, musimy przedstawić zgodę Centralnego Banku Nigerii. Do tego kraju można zaś wwieźć bez deklaracji do 10 tysięcy dolarów. 

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Konieczne jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze, warto również zabezpieczyć się w ten sposób przed polio. Ponadto turystów ostrzega się również między innymi przed: malarią, cholerą, tyfusem, wirusowym zapaleniem opon mózgowych oraz AIDS. 

Przed wyjazdem trzeba również wykupić ubezpieczenie zarówno komunikacyjne, jak i osobowe. Należy jednak mieć świadomość, że tamtejsza opieka medyczna chociaż niezbyt wysokiej jakości (poważniejsze operacje są wykonywane poza granicami kraju), jest dość droga. Oto bowiem za wizytę lekarską przyjdzie nam zapłacić około 100 dolarów, czyli 384 złote, a za dobę w szpitalu nawet do 250 dolarów (ponad 950 złotych!).

Flickr/Kipp Jones/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Niebezpieczeństwa

W Nigerii występuje poważne zagrożenie atakami terrorystycznymi, porwaniami dla okupu i napadami z bronią z ręku. „Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Nigerii, a osobom przebywającym w tym regionie zaleca zachowanie szczególnej ostrożności” - czytamy na stronie resortu, gdzie znaleźć można również listę rejonów, które stanowczo powinny być omijane. Mowa między innymi o stanach: Abia, Bauchi, Gombe, Katsina, czy Yobe.

Kategorycznie nie wolno fotografować szeregu obiektów, między innymi wojskowych i rządowych (również miejscowa ludność bywa niechętna pozowaniu do zdjęć). Co więcej, zakazane jest również noszenie ubrań w stylu wojskowym. Dotyczy to również na przykład… spodni moro. „W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży” – apeluje MSZ.

Ponieważ homoseksualizm jest nielegalny, lepiej powstrzymywać się od publicznego okazywania czułości.

5.    Przemieszczanie się

Teoretycznie po kraju można poruszać się samochodem, na podstawie polskiego oraz międzynarodowego prawa jazdy, w praktyce jest to jednak wyjątkowo niebezpieczne. Na drogach grasują bowiem uzbrojone bandy, a lokalni kierowcy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Co więcej, nadzwyczaj często zdarzają się zatrzymania aut przez służby porządkowe, które domagają się uiszczenia przeróżnych opłat, często bezpodstawnie.

Komunikacja autobusowa jest stosunkowo tania, jednak niebezpieczna, z uwagi na często psujące się pojazdy. Alternatywą mogą być na przykład taksówki, w których jednak nierzadko dochodzi do napadów na podróżnych. Ponadto dostępne są również minibusy, motocykle oraz samoloty prywatnych linii lotniczych.  „Ocena bezpieczeństwa nigeryjskich linii lotniczych przekracza ramy niniejszego opracowania; należy jednak mieć na uwadze historię katastrof lotniczych w tym kraju” – lakonicznie zauważa polski resort spraw zagranicznych.

6.    Niezbędne dane kontaktowe

W Nigerii znajduje się polska Ambasada.

Nigeria, Abudża, 10 River Niger, Maitama,
Tel.: (w godzinach pracy urzędu) +234 807 663 1021 lub +234 805 200 0204 
Tel. dyżurny: (po godzinach pracy urzędu) +234 807 755 0499

Flickr/satanoid/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.