Nikaragua przyciąga turystów między innymi największą katedrą Ameryki Centralnej, zabytkami architektury kolonialnej oraz licznymi muralami politycznymi w mieście León. Przed wyjazdem dobrze jednak sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy oraz pod jakie numery warto dzwonić w razie problemów. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w Nikaragui dłużej niż przez 90 dni. Poza tym na granicy będą musieli okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy, bilet powrotny oraz 500 dolarów w gotówce. Przekraczając granicę drogą lądową będą musieli również zapłacić około 10 dolarów. 

Z kolei wyjeżdżając należy zapłacić 15 dolarów (opłata lotniskowa) albo do 4 dolarów (opłata wyjazdowa). Ponadto w Nikaragui występuje również tak zwany podatek turystyczny, wynoszący do 9 dolarów. 

„Brak szczególnych regulacji dotyczących wwożenia i wywożenia pieniędzy” – zapewnia polski resort spraw zagranicznych. - „Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów”. Trzeba jednak pamiętać, że miejscowe pieniądze można uzyskać jedynie za dolary. 

Flickr/Chiara/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Szczepienia nie są obowiązkowe. Tym niemniej trzeba mieć na uwadze, że w Nikaragui można zachorować np. na cholerę, dengę czy malarię. Ponieważ w zeszłym roku zdarzały się tutaj przypadki zachorowania na Zika, MSZ radzi, aby przed wyjazdem zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

Ponadto nie poleca się picia innej wody niż butelkowana albo przegotowana. 

Przed wyjazdem dobrze się ubezpieczyć, jednak pamiętając o tym, że „polisy polskich towarzystw nie są uznawane”. „Zalecane jest ubezpieczanie się w miejscowej instytucji INISER, która udziela zniżek grupom turystycznym” – radzi polski MSZ. 

3.    Niebezpieczeństwa

Nikaragua należy do czołówki najbardziej niebezpiecznych państw na świecie, zarówno z uwagi na przestępczość pospolitą, jak i zorganizowaną, dlatego też turystom nie poleca się podróżowania na własną rękę. 

Szczególnie niebezpieczne jest poruszanie się samochodem albo busami, bowiem niezwykle często na trasie dochodzi do napadów rabunkowych. Dużo lepiej więc przemieszczać się samolotem. 

Turyści powinni chować cenniejsze przedmioty oraz dokumenty w hotelowym sejfie i poruszać się po kraju wyłącznie z potwierdzoną kopią paszportu. Nierozsądne jest wyróżnianie się ubiorem oraz podróżowanie po zmroku. Dobrze jest posiadać przy sobie stale dane kontaktowe do polskich placówek dyplomatycznych. 

4.    Przemieszczanie się

Kto chce przemieszczać się po Nikaragui samochodem, musi posiadać zezwolenie, wydane przez tamtejszą policję drogową. Poza tym trzeba również posiadać międzynarodowe prawo jazdy. 

Pixabay/mitchgalutera/public domain | Źródło: Pixabay

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Nikaragui nie ma polskiej ambasady, kraj ten znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, mieszczącej się w Meksyku.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Meksyku

Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, 01000
Tel.: +52 55 5481 2050 
Tel. dyżurny: 044 55 4377 1970

Poza tym jednak w Nikaragui można skorzystać z pomocy Konsulatu Honorowego.

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Managui

Tel.: 2276-2604/2293-9426 
Tel. dyżurny: 8421-9354


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.