W Sierra Leone można zobaczyć rezerwat osieroconych małp oraz pamiątki po czasach handlu niewolnikami. Przed wyjazdem do tego kraju należy jednak koniecznie przeczytać ostrzeżenia dla turystów oraz dowiedzieć się, na jakie choroby trzeba się zaszczepić. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą na granicy przedstawić paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy od wyjazdu, wizę (którą mogą wyrobić w ambasadzie tego kraju, na przykład tej mieszczącej się w Berlinie) oraz pieniądze, które pozwolą im na utrzymanie się podczas podróży. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Z uwagi na występowanie na tym terenie przypadków zachorowania na gorączkę krwotoczną Ebola, odradza się turystom podróżowanie w te rejony. Ci jednak, którzy zamierzają mimo to pojechać do Sierra Leone, powinni koniecznie zaszczepić się przeciwko żółtej febrze (jest to wymagane). Ponadto muszą mieć świadomość, że w tym kraju można ponadto zachorować na : cholerę, tyfus, wirusowe zapalenie opon mózgowych, żółtaczkę typu A i B oraz AIDS.

Znalezienie opieki medycznej na europejskim poziomie jest praktycznie niemożliwe. Niekiedy zdarza się, że poważniejsze zabiegi wykonuje się poza granicami kraju.

Turystom radzi się, aby przed wyjazdem wykupili ubezpieczenie, upewniając się wcześniej, że jest honorowane w tym miejscu. 

3.    Niebezpieczeństwa

„Występuje wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością - zwłaszcza w dużych miastach” – przestrzega polski resort spraw zagranicznych. – „Znane są przypadki napadów rabunkowych w taksówkach, a nawet w hotelach”. Ponadto turystom grożą napady bandyckie. Zdarza się, że nawet służby porządkowe żądają wysokich i bezpodstawnych opłat. 

„Policja i inne służby często nie mają możliwości udzielenia pomocy w razie kradzieży” – dodaje MSZ. – „Ograniczona jest również możliwość zwrócenia się o pomoc do placówek państw członkowskich UE, gdyż jest ich w Freetown niewiele”.

Kategorycznie nie wolno fotografować szeregu obiektów (głównie rządowych i wojskowych). Nawet fotografując ludzi czy religijne maski, należy każdorazowo prosić o zgodę. 

W Sierra Leone nie wolno również nosić ubrań, stylizowanych na militarne. 

Podróżując należy posiadać przy sobie dokumenty, bowiem służby porządkowe często legitymują turystów. „W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży” – alarmuje MSZ.

4.    Przemieszczanie się

Samodzielne prowadzenie samochodu nie jest wskazane. Drogi są w bardzo złym stanie, często brakuje paliwa. Tutejsze linie lotnicze są uznane za niebezpieczne. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Sierra Leone nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, znajdującej się w Nigerii. 

Nigeria, Abudża, 10 River Niger, Maitama,
Tel.: +234 807 663 1021 
Tel.: +234 805 200 0204 
Tel. dyżurny: +234 807 755 0499


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu, z uwagi na możliwość wystąpienia zmian w przepisach.