Grenada przyciąga turystów możliwością zobaczenia miejsc, w których kręcono „Piratów z Karaibów” oraz miejscami idealnymi do nurkowania. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jak zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem Zika oraz czego nie wolno przewozić przez granicę. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać na Grenadzie dłużej niż przez 90 dni. Na granicy będą musieli okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy i bilet powrotny oraz wypełnić formularz imigracyjny. 

2.    Przekraczanie granicy 

Kategorycznie nie wolno przekraczać granicy z bronią oraz narkotykami. „Przed wwozem produktów rolnych należy porozumieć się z właściwą terytorialnie placówką dyplomatyczną Grenady” – dodaje polski resort spraw zagranicznych. 

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Turyści podróżujący z Ameryki Południowej albo z Afryki muszą się koniecznie zaszczepić przeciwko żółtej febrze. Poza tym zaleca się również, aby zabezpieczyli się w ten sposób przeciwko durowi brzusznemu oraz żółtaczce. Ponadto polski MSZ zauważa, że „w ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika” i zaleca, żeby przed wyjazdem zapoznać się z zaleceniami GiS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

Dobrze jest wykupić ubezpieczenie międzynarodowe, tym niemniej zdarza się, że doktorzy życzą sobie zapłaty, mimo posiadania przez turystę polisy. 

4.    Przemieszczanie się

Ruch jest lewostronny. Nie ma konieczności wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Na Grenadzie nie ma polskiej ambasady, znajduje się tu tylko polski Konsulat Honorowy. 

Grenada, Saint George’s, Renwick Thompson Building, P.O. Box 188, Carenage
Tel.: +1 473 440 2777 
Tel.: +1 473 440 4386 
Tel.: +1 473 440 2198 

Kraj ten znajduje się jednak również pod opieką placówki dyplomatycznej, mieszczącej się w Wenezueli. 

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 
Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.