Madagaskar przyciąga turystów tysiącletnimi drzewami w Alei Baobabów, urokliwymi plażami i kolonialną architekturą w stolicy kraju – Antananarivie. Przed wyjazdem trzeba jednak sprawdzić, czego kategorycznie nie wolno wywozić z tego kraju oraz jakich obiektów fotografować.
1. Wizy
Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić sobie wizy na lotnisku w Antananarywie. „W określonych terminach wiza turystyczna ma charakter jedynie odnotowania administracyjnego i nie pobiera się za nią opłat” – czytamy na stronie polskiego MSZ. Tam też trafić można na informację, że wiza na 30 dni jest bezpłatna, zaś na przykład 60-dniowa kosztuje 45 euro.
Żeby uzyskać tego typu dokument, należy uzupełnić aplikację wizową, dodać do niej dwa zdjęcia oraz pokazać bilet powrotny i paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy od wyjazdu z Madagaskaru.
Kategorycznie nie wolno wywozić z tego kraju chronionych zwierząt i roślin. Zabroniony jest również przewóz i handel narkotykami.
2. Wymagane szczepienia i ubezpieczenie
Przed wyjazdem koniecznie należy się zaszczepić na żółtą febrę, jeśli się podróżuje, jak nadmienia MSZ, „z krajów wysokiego ryzyka”. Ponadto na Madagaskarze można zachorować na malarię.
Przed wyjazdem dobrze jest wykupić międzynarodowe ubezpieczenie medyczne. Tym niemniej trzeba pamiętać, że na Madagaskarze opieka medyczna jest na stosunkowo niskim poziomie. Turystom radzi się, by korzystali z prywatnej kliniki CDU - Centre médical de Diagnostic et d’Urgences lub szpitala przy Kościele Adwentystów Dnia Siódmego.
3. Niebezpieczeństwa
Madagaskar uważany jest za stosunkowo niebezpieczny. Dochodzi tutaj do kradzieży, a nawet morderstw turystów. Dlatego też przemieszczanie się samotnie nie jest wskazane. „Turyści powinni zapewnić sobie stałą opiekę ze strony lokalnych, solidnych biur turystycznych i ich przewodników” – radzi polski resort spraw zagranicznych.
Należy szczególnie pilnować drogocennych przedmiotów oraz dokumentów. Poruszając się samochodem – zamykać się od środka. Unikać podróżowania taksówkami i minibusami nocą, bowiem zdarzają się wówczas wyjątkowo często ataki z bronią w ręku.
Ponadto trzeba mieć na uwadze, że kategorycznie nie wolno fotografować budynków militarnych oraz lotnisk.
„Na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru (Tamatave) sygnalizowane były przypadki pojawienia się rekinów” – dodaje MSZ.
4. Przemieszczanie się
Turyści, którzy chcą prowadzić samochód na Madagaskarze, muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Taki sposób podróżowania nie jest jednak polecany, z uwagi na uzbrojone bandy, grasujące między miastami, zły stan dróg i złe oznakowanie tras.
Ponadto można korzystać z publicznych środków komunikacji publicznej, takich jak samoloty (które są jednak drogie i niezbyt punktualne) oraz taksówki (należy pamiętać, żeby cenę za kurs ustalić przed jego rozpoczęciem!).
„Zdecydowanie zalecane jest wynajęcie samochodu z kierowcą, który jednocześnie jest przewodnikiem po mieście i okolicach” – radzi MSZ.
5. Niezbędne dane kontaktowe
Ponieważ na Madagaskarze nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, znajdującej się w Kenii.
Kenia, Nairobi, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
Tel.: +254 20 712 00 19
Tel.: +254 20 712 00 20
Tel.: +254 20 712 00 21
Tel. dyżurny: +254 713 816 166
Poza tym jednak można znaleźć w tym kraju polski Konsulat Honorowy.
Madagaskar, Antananarivo, LOT II M 47 DA Analamahitsy, Antanetilava, B.P. 3528 Antananarivo 101
Tel.: +261 202242806
Tel. dyżurny: +261 320781838
Tel. dyżurny: +261 320784480
Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.