Samochodowe safari w Parku Narodowym Chobe, jedne z największych na świecie skupisk słoni oraz delta Okawango, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO – to wszystko przyciąga turystów do Botswany. Przed wyjazdem trzeba jednak sprawdzić, jakie ubezpieczenia warto kupić oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w tym kraju. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w Botswanie dłużej niż przez 90 dni. Na granicy będą musieli okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy, bilet powrotny oraz sumę pieniędzy, umożliwiającą przeżycie w tym kraju. „Minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona” – czytamy na stronie polskiego MSZ.

Dziecko, które nie podróżuje z rodzicami, musi posiadać zgodę rodziców, potwierdzoną urzędowo i posiadającą dane z ich paszportów. „Dodatkowo można załączyć dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców” – dodaje resort.

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Szczepienia nie są konieczne, chyba, że przyjeżdża się z krajów, na terenie których występuje żółta febra (wówczas trzeba posiadać dowód zaszczepienia się). Ponadto w tym kraju można zachorować m.in. na malarię, AIDS i bilharcjozę. 

Warto wykupić ubezpieczenie osobowe „w renomowanych firmach o światowym zasięgu” – radzi MSZ. 

Służba zdrowia w Botswanie jest ma dość niski standard. Jedynie w stolicy kraju lub większych ośrodkach turystycznych jest on porównywalny do europejskiego. 

3.    Niebezpieczeństwa

Turyści mogą tutaj paść ofiarą przede wszystkim kradzieży oraz włamań. Zdarzają się również napady z bronią w ręku. 

Homoseksualiści powinni się wystrzegać publicznego okazywania czułości, ponieważ mogą się narazić na nieprzyjemności i „potępienie społeczne”. A to dlatego, że homoseksualizm jest w Botswanie nielegalny i zagrożony karą grzywny lub wieloletniego więzienia. 

Flickr/Gregory "Slobirdr" Smith/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Przemieszczanie się

Można prowadzić samochód, posiadając jedynie polskie prawo jazdy, jednak wyłącznie wówczas, gdy ma się jego poświadczone tłumaczenie na język angielski. 

Turystom radzi się, aby uważali na drogach, bowiem często wychodzą na nie zwierzęta lub ludzie. Należy również blokować drzwi podczas podróży, gdyż zdarzają się napady na samochody. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Botswanie nie ma polskiej ambasady, dlatego kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej znajdującej się w Republice Południowej Afryki.

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki) 
Tel.: +27 12 430 26 31 
Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.