Etiopia przyciąga między innymi kościołami wykutymi w skałach w Lalibeli oraz kolorowym wulkanem Dallol. Przed wyjazdem koniecznie trzeba jednak sprawdzić, przewóz jakich rzeczy przez granicę grozi więzieniem oraz na jakie choroby należy się zaszczepić.  

1.    Wizy

Turyści z Polski muszą wyrobić wizę na przykład w konsulacie Etiopii. Najbliższy znajduje się w Berlinie. Podróżujący samolotem mogą ten dokument dostać na lotnisku w Addis Abebie (jego koszt to między 50 a 100 dolarów i zależy między innymi od długości pobytu). Kończącą się wizę można przedłużyć w Immigration Authority przy Churchill Road w Addis Abebie. Polski MSZ stanowczo radzi, by pilnować terminów obowiązywania tego dokumentu, bowiem wyjazd bez aktualnej wizy może być poważnie utrudniony.

Poza tym przekraczając granicę należy okazać paszport ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy. Dodatkowo nieletni powinni posiadać zgodę od rodziców na wyjazd. Kto zamierza przebywać w tym kraju dłużej niż przez 30 dni musi się zameldować w urzędzie imigracyjnym. 

2.    Przekraczanie granicy 

Z Etiopii nie wolno wywozić niektórych towarów (na przykład zielonych ziaren kawy), a szereg innych jest ograniczony restrykcyjnymi przepisami ( na przykład wyroby skórzane, sadzonki roślin). „Przy wywozie pamiątek o większej wartości oraz dzieł sztuki należy się liczyć z tym, że celnik kontrolujący bagaże może zażądać pozostawienia tych przedmiotów na lotnisku przed odprawą w celu sprawdzenia ich wartości. Przedmioty te nie są zwracane” – ostrzega polski MSZ. Przed przekroczeniem granicy warto więc uzyskać zgodę na przewiezienie tego rodzaju rzeczy w Muzeum Narodowym w Addis Abebie, właściwym urzędzie ds. ochrony środowiska, a w przypadku drobniejszych pamiątek pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu zakupu.

Do tego kraju nie wolno z kolei wwozić profesjonalnych sprzętów (między innymi fotograficznych lub broni) bez zgody ministerstwa kultury i informacji lub urzędu ds. ochrony środowiska.

Flickr/Alastair Rae/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

Restrykcyjne przepisy określają również przewóz gotówki w obie strony. Każdorazowo należy zgłaszać sumę przekraczającą 3 tysiące dolarów. „Opuszczając terytorium Etiopii należy przedstawić stosowną dokumentację źródła wszelkiej obcej waluty przekraczającej powyższą wartość (dokumentacja sporządzona przed datą wygaśnięcia ważności etiopskiej wizy). Brak stosowania się do tych przepisów grozi konfiskatą gotówki, a nawet więzieniem” – czytamy na stronie polskiego resortu spraw zagranicznych.

Istnieją jeszcze inne, szczegółowe przepisy dotyczące przekraczania granicy z pieniędzmi (na przykład etiopskimi birrami), z którymi należy się koniecznie zapoznać przed wyjazdem, tym bardziej, że za ich złamanie grozi nawet kara więzienia. Większość jest wymieniona na stronie polskiego MSZ. 

Przekraczając granicę samochodem należy okazać pozwolenie, wydane w konsulacie Etiopii. „Ze względu na niejednolitą praktykę w zakresie wymogów co do dokumentacji pojazdu na poszczególnych przejściach granicznych, w razie problemów z wjazdem należy nawiązać kontakt z Ambasadą RP w Addis Abebie” – dodaje resort.

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Przed wyjazdem do Etiopii koniecznie należy się zaszczepić przeciwko żółtej febrze. Ponadto warto w ten sposób zabezpieczyć się również przed durem brzusznym, żółtaczką typu A i B, tężcem oraz zapaleniem opon mózgowych. Ponadto polski MSZ radzi, by stosować profilaktykę przeciwmalaryczną (na przykład zaopatrzyć się w stosowne leki) oraz nie pić innej wody niż przegotowana lub butelkowana i unikać świeżych owoców i warzyw. 

Warto wykupić ubezpieczenie w międzynarodowej firmie. Tym bardziej, że opieka medyczna w tym kraju, chociaż słabo rozwinięta, jest dość droga. Oto na przykład wizyta lekarska w jednym z niewielu szpitali polecanych przez polski MSZ (Kadisco w Addis Abebie) kosztuje nawet 50 dolarów, czyli blisko 200 złotych. 

4.    Niebezpieczeństwa

W sierpniu tego roku MSZ wydał ostrzeżenie, w którym radził, by powstrzymywać się przed wyjazdem do Etiopii, głównie ze względu na stosunkowo wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi.

Ponadto w tym kraju turyści mogą paść ofiarą kieszonkowców i złodziei, którzy na przykład potrafią wtargnąć do auta podczas postoju na światłach. 

Nie należy fotografować szeregu budynków, głównie państwowych (ale również mostów), gdyż może to skutkować odebraniem aparatu przez służby porządkowe, a nawet aresztowaniem. 

Na południowych i wschodnich terenach kraju, zamieszkiwanych głównie przez muzułmanów, należy stosownie się ubierać. Ponadto w całym kraju homoseksualiści powinni unikać publicznego okazywania sobie czułości, ponieważ grozi za to kara nawet roku więzienia. 

Flickr/agate sastre/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

5.    Przemieszczanie się

W szeregu rejonów w całym kraju obowiązują ograniczenia w ruchu, głównie ze względu na panujące tam niebezpieczeństwo ataków na turystów. Są to między innymi: stan Ogaden oraz 50-kilometrowa strefa graniczna z Erytreą. Ponadto polski MSZ radzi, by unikać zapędzania się w rejony: wulkanu Erta Ale na Pustyni Danakilskiej, Dallol na tej samej pustyni, wschodnich i południowo-wschodnich krańców kraju i granicy z Somalią, Sudanem oraz Kenią. 

Komunikacja międzymiastowa jest stosunkowo tania, zarówno autobusowa, jak i lotnicza (linie Ethiopian Airlines). Warto również wypożyczyć samochód (najlepiej z kierowcą, bowiem wiele tras nie jest odpowiednio oznaczonych, a ludność mieszkająca poza większymi miastami nie zna języków obcych). 

6.    Niezbędne dane kontaktowe

W Etiopii znajduje się polska Ambasada. 

Etiopia, Addis Abeba, Dej. Belay Zeleke Road, Gulele sub-City, Kebele 08, House No 583, P.O.Box 27207, 1000 Addis Ababa
Tel.: +251 11 157 41 89 
Tel.: +251 11 157 41 90 
Tel. dyżurny (czynny przez całą dobę): +251 911 523 989 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.