Ghana przyciąga turystów możliwością zobaczenia króla, noszonego w złotej lektyce i… bodaj najzabawniejszych trumien na świecie. Przed wyjazdem należy jednak sprawdzić, jakich ubrań nie wolno nosić w tym kraju oraz na co trzeba się zaszczepić. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić wizę w ambasadzie Ghany (najbliższa znajduje się w Berlinie). Żeby ją otrzymać powinni przedstawić paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy, pieniądze przeznaczone na utrzymanie się w tym kraju oraz bilet powrotny. 

„Osoby pragnące przedłużyć pobyt winny zwrócić się do urzędu imigracyjnego co najmniej tydzień przed upływem ważności wizy” – zastrzega polski MSZ.

2.    Przekraczanie granicy 

Kategorycznie nie wolno wywozić z Ghany między innymi kości słoniowej, wyrobów wykonanych ze skór gatunków chronionych i pieniędzy w miejscowej walucie, w ilości przekraczającej 500 cedi. Koniecznie należy przed wyjazdem wymienić je, bowiem za przewóz powyżej limitu grozi ich konfiskata. 

Jest również  szereg przedmiotów, których wywóz ograniczony jest szczegółowymi przepisami – mowa między innymi o złocie i diamentach. 

Do kraju bez deklaracji można wwieźć maksymalnie 5 tysięcy dolarów. 

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Przed wyjazdem koniecznie trzeba się zaszczepić przeciwko żółtej febrze. Ponadto należy mieć na uwadze, że w tym kraju istnieje również duże ryzyko zachorowania na: cholerę, malarię, tyfus, żółtaczkę typu A i B oraz wirusowym zapaleniem opon mózgowych.

„Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych” – czytamy na stronie polskiego resortu spraw zagranicznych. 

Dostęp do profesjonalnej opieki medycznej jest mocno ograniczony – okazuje się, że poważniejsze zabiegi wykonywane są jedynie poza granicami kraju. Podstawowe leczenie, dostępne w Ghanie, jest stosunkowo drogie. Oto bowiem za wizytę u lekarza przyjdzie nam zapłacić nawet 100 dolarów, czyli ponad 380 złotych.

Flickr/David Stanley/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Niebezpieczeństwa

Z uwagi na zamachy, do jakich doszło w tym kraju pod koniec 2015 roku i na początku 2016, pojawiło się wiele opinii, że kraj ten może zostać uznany za cel ataków terrorystycznych. Głównie jednak turyści mogą tutaj paść ofiarą tak zwanej „pospolitej przestępczości”. 

Zdarza się również, że służby porządkowe zatrzymują pojazdy i żądają „bezpodstawnych opłat” – przestrzega polski MSZ dodając, że „w przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży oraz Konsula Honorowego RP w Akrze”.

Kategorycznie nie wolno w tym kraju fotografować szeregu budynków (przede wszystkim rządowych i wojskowych) oraz nosić ubrań stylizowanych na militarne (np. spodnie typu moro). 

„Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i miejscowej wizy w celu wylegitymowania się lokalnym władzom” – radzi MSZ. 

5.    Przemieszczanie się

Po kraju można się poruszać samochodem na podstawie międzynarodowego prawa jazdy, jednak „nie jest to wskazane”, przede wszystkim w czasie pory deszczowej.

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Ghanie nie ma polskiej ambasady, kraj ten znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej znajdującej się w Nigerii.

Nigeria, Abudża, 10 River Niger, Maitama,
Tel.:+234 807 663 1021 
Tel.: +234 805 200 0204 
Tel. dyżurny: +234 807 755 0499

W samej Ghanie jest jednak polski Konsulat Honorowy.

Ghana, Accra, Shiashie Road 37, East Legon, P.O. Box CT 231
Tel.: +233 302 512 111 
Tel.: +233 302 502 829 
Tel.: +233 244 361 078 
Tel. dyżurny: +233 244 289 733


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.