Republika Południowej Afryki przyciąga turystów jednym z najstarszych na świecie wzniesień – Górą Stołową, pubem w Kimberley, do którego można wjechać samochodem oraz białymi plażami Kapsztadu. Przed wyjazdem trzeba jednak sprawdzić, czego kategorycznie nie wolno wwozić do tego kraju oraz jakie ubezpieczenie warto wykupić. 

1.    Wizy

Turyści z Polski mogą przekroczyć granicę posługując się jedynie paszportem, jeśli nie zamierzają przebywać w RPA dłużej niż przez 30 dni. Trzeba jednak pamiętać, że wyjazd do któregoś z sąsiadujących krajów wlicza się do tej puli, jeśli po nim wracamy do RPA.

„Przy wjeździe do tego kraju są akceptowane wyłącznie dokumenty podróży posiadające cechy umożliwiające ich odczytanie w skanerze paszportowym (Machine Readable Passports)” – czytamy na stronie polskiego MSZ. –„W przypadku zaistnienia „sytuacji nadzwyczajnych” władze południowoafrykańskie dopuszczają posługiwanie się przez cudzoziemca tymczasowym dokumentem podróży w celu wjazdu lub opuszczenia terytorium Republiki Południowej Afryki i powrotu do kraju zamieszkania”.

Jeśli zamierzamy przebywać w tym kraju dłużej niż przez 30 dni, wówczas musimy wyrobić wizę w jednej z placówek dyplomatycznych RPA. Może się zdarzyć, że uzyskamy ten dokument jedynie po okazaniu zaproszenia lub rezerwacji w tamtejszym hotelu. Co więcej, paszport powinien posiadać przynajmniej dwie czyste strony oraz być ważny 3 miesiące dłużej niż sama wiza. Kto pozostanie w RPA po zakończeniu ważności wizy, ten zostanie objęty zakazem wjazdu do tego kraju – rocznym, dwuletnim, a nawet pięcioletnim. 

Na granicy trzeba również okazać bilet powrotny do kraju.  

Od czerwca 2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące przekraczania granicy przez osoby nieletnie. Mowa w nich między innymi o konieczności posiadania pisemnej zgody rodzica, który nie wybiera się z dzieckiem w podróż. Więcej na temat tych obostrzeń można przeczytać na stronie polskiego resortu spraw zagranicznych. 

2.    Przekraczanie granicy 

Z RPA kategorycznie nie wolno wywozić szeregu towarów, między innymi skór lub kości zwierząt. Nie uda się również przekroczyć granicy z większą sumą dewiz, niż ta, jaka była zadeklarowana przy wjeździe – zastrzega MSZ: „Służby celne mają prawo nie dopuścić do wywiezienia nie udokumentowanych dewiz”. Do tego kraju nie wolno zaś wwozić produktów żywieniowych oraz napojów spirytusowych w ilości większej niż 1 litr. 

Flickr/South African Tourism/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Żadne szczepienia nie są obowiązkowe, turystów przestrzega się jednak przed szeregiem chorób, które zagrażają im w RPA. Mowa przede wszystkim o gruźlicy, AIDS, malarii, bilharcjozie oraz cholerze. 

Chociaż obowiązkowe jest jedynie wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego, turystów zdecydowanie zachęca się do zaopatrzenia również w ubezpieczenie medyczne. „Bez niego nie ma mowy o przyjęciu do szpitala, nawet w sytuacji zagrożenia życia” – alarmuje MSZ. 

4.    Niebezpieczeństwa

„RPA należy do krajów o bardzo wysokim zagrożeniu brutalną przestępczością kryminalną” – przestrzega polski MSZ i wymienia między innymi gwałty i napady z bronią w ręku. Turystom nie poleca się przemieszczania po zmroku. Należy również unikać mini-busów (powszechnie uznawanych za niebezpieczne) oraz taksówek (których kierowcy nader często są powiązani ze światkiem przestępczym). 

5.    Przemieszczanie się

Po RPA można jeździć samochodem posługując się polskim prawem jazdy, „pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia dokumentu na język angielski lub afrikaans” – czytamy na stornie polskiego MSZ. Trzeba jednak uważać na drogach, ponieważ niezwykle często dochodzi do wypadków, głównie z uwagi na brawurę miejscowych kierowców. Poza tym zdarzają się również ataki na zaparkowane pojazdy. Dlatego też zawsze należy zamykać się w samochodzie od środka i nie zatrzymywać na uboczu. 

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada znajduje się w Pretorii. 

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki) 
Tel.: +27 12 430 26 31 
Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 

W tym kraju mieści się również Konsulat Honorowy.

Republika Południowej Afryki, Durban, 3 Chase Place, Westville 3630, P.O.Box 1351
Tel.: +27 31 2669792/3/4 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.