To włoskie miasto codziennie odwiedzane jest przez niemal 70 tysięcy osób.  To bardzo dużo, biorąc pod uwagę niewielką powierzchnię, na której rozmieszczone są główne zabytki. Jeśli wybierasz się do Wenecji samochodem, możesz spodziewać się problemów z parkowaniem. Dlatego odpowiednio wcześniej przygotuj się do podróży.

Jak dostać się do Wenecji?

Najszybszy sposób na dotarcie do Wenecji z Polski to samolot i samochód. Ekonomicznym rozwiązaniem są loty do Mediolanu lub Bolonii. Następnie można zdecydować się na podróż pociągiem lub wynajętym samochodem. Pierwsza opcja to koszt rzędu 20€, jednak trzeba liczyć się z koniecznością dodatkowego dojazdu z lotniska na stację kolejową. Dodatkową zaletą podróży pociągiem jest przyjazd do punktu leżącego nieopodal centrum - Stazione di Venezia Santa Lucia.

Można również rozważyć podróż do Wenecji samochodem. Infrastruktura drogowa miasta jest dobrze przygotowana na przyjazd turystów. Najsprawniejsza opcja to przejazd przez Austrię. Stamtąd do miasta mostów można dotrzeć autostradą. Koszt tego odcinka wynosi około 18€. Wjazd do Wenecji mostem Ponte della Libertà jest atrakcyjny widokowo, połączenie lądu z wyspami na Adriatyku robi duże wrażenie.

Mestre, Piazzale Roma

Ruch samochodowy w historycznej części Wenecji jest zabroniony. Dlatego większość turystów odwiedzających Wenecję głowi się nad tym, gdzie zostawić samochód, żeby zwiedzać komfortowo i bez pośpiechu. Część z nich, pozostawia swoje pojazdy w lądowej części miasta - Mestre, tuż przy ulicy. Władze Wenecji są na to wyczulone i obciążają podróżnych wysokimi karami. Najlepsze, choć nie najtańsze rozwiązanie, to skorzystanie z parkingów w komunikacyjnym centrum - Piazzale Roma, gdzie przeciętny koszt za dobę wynosi 26€. Pamiętajmy, że parkingi w sercu miasta są bardzo oblegane, więc postój warto zarezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Venezia Tronchetto Parking – dogodne rozwiązanie dla turystów

Żeby komfortowo i sprawnie zwiedzić Wenecję, można pozostawić swój samochód na Venezia Tronchetto Parking. Jest on usytuowany tuż za zjazdem z mostu Ponte della Libertà. Turyści mają do dyspozycji ponad 3 tysiące miejsc parkingowych. Cena postoju samochodu wynosi 21€ za dobę. Obok Tronchetto znajduje się przystanek tramwaju wodnego, którym bezproblemowo można dostać się do wybranej części miasta. Ceny nie są wygórowane, za przejazd godzinny trzeba zapłacić 7,50€, bilet jednodniowy to koszt rzędu 20€.