Ruiny rzymskich zabudowań z unikalnymi mozaikami, gorące piaski Sahary i liczne stanowiska archeologiczne – to wszystko przyciąga turystów do Algierii. Przed wyjazdem należy jednak sprawdzić, czego nie wolno wywozić z tego kraju oraz jakie ubezpieczenie jest obowiązkowe. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą posiadać wizę, którą mogą wyrobić w ambasadzie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, znajdującej się w Warszawie. „Uzyskanie wizy turystycznej jest łatwiejsze w przypadku posiadania zaproszenia” – czytamy na stronie polskiego MSZ. 

Dodatkowo na granicy trzeba będzie również okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy oraz bilet powrotny (lub pieniądze przeznaczone na jego zakup). 

2.    Przekraczanie granicy 

„Wwożenie lub wywożenie większej ilości dewiz należy zadeklarować” – zauważa polski resort spraw zagranicznych, nie dodając jednak, o jakiej dokładnie sumie mowa. Przez granicę nie warto również przeprawiać się z większą ilością napojów alkoholowych lub papierosów, bowiem celnicy mogą wówczas podjąć decyzję o konfiskacie tych towarów. 

Ponadto nie wolno wywozić z Algierii również między innymi dzieł stuki (uznanych za narodowe dziedzictwo) i koralowców. 

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Przed przyjazdem do Algierii trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne. Ponadto mieć świadomość, że tamtejsza opieka medyczna jest na niższym poziomie niż europejska (przy czym stosunkowo tania – oto bowiem za wizytę lekarską przyjdzie nam zapłacić około 6 euro, czyli 25 złotych). 

Zdecydowanie należy przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz pić jedynie wodę butelkowaną, mineralną. 

4.    Niebezpieczeństwa

Należy powstrzymać się przed zapuszczaniem do Kabylii, na południe od miasta Tamanrasset, w rejony granic z Mali i Nigrem oraz granicy między Algierią i Mauretanią.

Nie powinno się podróżować samemu, bez asysty wojska lub żandarmerii w południowe rejony kraju, oraz na tereny mocno zalesione oraz górskie, a także do starego miasta Algieru, czyli Kasbahu. „W zależności od aktualnej sytuacji należy liczyć się z możliwością czasowego zamknięcia niektórych dróg lub ograniczenia przejazdu przez władze miejscowe, a także z koniecznością podróżowania z eskortą policji lub żandarmerii” – dodaje polski MSZ.

Ponieważ jest to kraj muzułmański, należy stosownie się ubierać (np. unikać odsłaniania ramion i dekoltów) oraz powstrzymywać się od jedzenia, picia i palenia papierosów podczas ramadanu. 

Kategorycznie nie wolno fotografować niektórych budynków (zwłaszcza wojskowych i rządowych) oraz funkcjonariuszy. 

5.    Przemieszczanie się

Samochód można prowadzić jedynie wówczas, gdy się ma ubezpieczenie oraz miejscowe prawo jazdy i/lub międzynarodowe – warto upewnić się w tej sprawie przed wyjazdem na przykład w ambasadzie, bowiem na stronie MSZ nie jest to jasno wyjaśnione. 

Wybierając się na Saharę najbezpieczniej jest skorzystać z oferty agencji turystycznych, jednak przedtem warto upewnić się co do ich wiarygodności. 

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada mieści się w Algierze. 

Algieria, Algier, Rue Olof Palme, Nouveau-Paradou, 16-035 Hydra-Algier
Tel.: +213 21 609950 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.