Burkina Faso przyciąga turystów między innymi osadami, zamieszkiwanymi przez dzikie plemiona, wsiami słynącymi z przepięknie malowanych domów oraz możliwością oglądania tancerzy występujących w blisko 2-metrowych maskach! Przed wyjazdem dobrze jednak sprawdzić, w które rejony nie warto się zapuszczać oraz jakie choroby występują w tym kraju. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą sobie wyrobić wizę (90-dniową) w placówce dyplomatycznej Burkina Faso. Najbliższa znajduje się w Berlinie. Osoby niepełnoletnie powinny również posiadać pozwolenie od rodziców (l'autorisation parentale), jeśli podróżują z innymi osobami niż opiekunowie prawni. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, ponadto polski resort spraw zagranicznych zaleca również zabezpieczenie się w ten sposób przed cholerą i zapaleniem opon mózgowych. Turyści powinni mieć na uwadze, że w Burkina Faso mogą zachorować także na: malarię, żółtaczkę typu A i B, dur brzuszny, wściekliznę, choroby układu pokarmowego oraz tak zwane choroby Di-Per-Te (tężec, błonica i krztusiec).

„Przed przyjazdem należy się zapoznać z aktualną sytuacją epidemiologiczną” – radzi MSZ dodając, że z uwagi na niski stan opieki medycznej w tym kraju „odradza się wizyty turystyczne małych dzieci i osób, których stan zdrowia może ulec nagłemu pogorszeniu”. 

Flickr/Christian COSTEAUX/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Turyści są tu narażeni przede wszystkim na kradzieże oraz napady (również dokonywane z bronią w ręku). Dlatego też należy pilnować cenniejszych przedmiotów i dokumentów oraz nie przemieszczać się po zmroku. 

W Burkina Faso stosunkowo często dochodzi do kontroli przeprowadzanych przez służby porządkowe, podczas których należy okazać paszport i „unikać prowokacyjnych zachowań”. 

Kategorycznie nie wolno handlować narkotykami oraz przyjmować tego rodzaju substancji. Niewskazane jest również awanturowanie się pod wpływem środków wyskokowych, bowiem grozi za to nawet wydalenie z Burkina Faso. 

Fotografowanie miejscowej ludności bez pytania o zgodę jest niewskazane. 

4.    Przemieszczanie się

Samodzielne poruszanie się samochodem nie jest bezpieczne. „Ze względu na dużą liczbę policyjnych punktów kontrolnych oraz fałszywych blokad ustawianych przez grupy bandyckie, należy być ostrożnym i uważać, by swym zachowaniem nie sprowokować użycia broni” – przestrzega MSZ. 

Turystom radzi się, aby unikali podróżowania w rejony przygraniczne z Mali, bowiem mogą być tam narażeni na porwania lub skutki ataków terrorystycznych.

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Burkina Faso nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, mieszczącej się w Algierii. 

Algieria, Algier, Rue Olof Palme, Nouveau-Paradou, 16-035 Hydra-Algier
Tel.: +213 21 609950 

W Burkina Faso można jednak skorzystać z pomocy Konsulatu Honorowego. 

Burkina Faso, Wagadugu, 994, Avenue Professeur Joseph KI-ZEBRO, 01 BP,827
Tel.: 00 226 50 30 69 75 
Tel. dyżurny: 00 226 70 71 46 71 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.