Czad przyciąga turystów między innymi możliwością zobaczenia pierwotnych grup etnicznych oraz miejsca, w którym odnaleziono najstarsze szczątki hominidów. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić chociażby, na co należy się zaszczepić. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić sobie wizy w ambasadach Czadu. Najbliższe mieszczą się w Berlinie oraz Paryżu. Poza tym będą musieli na granicy okazać również paszport (ważny dłużej niż sama wiza) oraz Międzynarodową Książeczkę Szczepień. 

Po przekroczeniu granicy mają tylko 72 godziny, żeby zameldować się na posterunku policji. 

2.    Wymagane szczepienia i opieka medyczna

Szczepienia przeciwko żółtej febrze są obowiązkowe. Poza tym polski resort spraw zagranicznych radzi turystom, by zabezpieczyli się w ten sposób również przed błonicą, tężcem, polio, tyfusem, wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B, wścieklizną oraz meningokowym zapaleniem opon mózgowych. Trzeba mieć również na uwadze, że w Czadzie można zachorować też na malarię, cholerę oraz AIDS. 

Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz wykupić ubezpieczenie. Tym bardziej, że opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie i tylko trzy placówki oferują leczenie na poziomie europejskim. Mowa o Francuskim Centrum Medycznym, Klinice Europ - Assistance oraz Klinice SOS International.

Flickr/David Stanley/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Turystom odradza się podróże do tego kraju, głównie z uwagi na duże zagrożenie terrorystyczne, ale również możliwość natknięcia się na uzbrojonych przemytników. Szczególnie niebezpieczne mają być rejony: Borkou, Ennedi i Tibesti oraz okolice jeziora Czad. 

Ponadto w całym Czadzie turyści mogą być narażeni między innymi na kradzieże i napady oraz inne przejawy agresji. Dlatego też polski MSZ radzi, by nie przemieszczać się samotnie po zmroku. Zamiast tego poleca podróże konwojem, na dodatek z ochroną. Dobrze jest również posiadać przy sobie fotokopie najważniejszych dokumentów. 

Kategorycznie nie wolno przemieszczać się samochodami posiadającymi przyciemniane szyby, zasłaniać twarzy oraz fotografować budynków rządowych i strategicznych. 

4.    Przemieszczanie się

„Organizowanie wycieczek po kraju (wyjazdy indywidualne) jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co zwykle trwa kilka dni, jednak z uwagi na niestabilną sytuację wewnętrzną, opuszczanie stolicy jest zdecydowanie odradzane” – instruuje MSZ dodając przy tym, że ewentualne podróże poza stolicę najlepiej, by były organizowane samolotami. 

Kto jednak zamierza przemieszczać się samochodem, powinien wybrać terenowy, ponieważ stan dróg w Czadzie jest bardzo zły. Warto zabrać ze sobą zapas paliwa, a ponadto bardzo uważać kierując pojazdem, ponieważ w razie wypadku na miejscu zwykle zbiera się od razu grupa nierzadko agresywnych świadków. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Czadzie nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej mieszczącej się w Tunezji. 

Tunezja, Tunis, Le Grand Boulevard de la Corniche , 2045 Les Berges du Lac II
Tel.: +216 71 196 196,
Tel.: +216 71 196 193 
Tel. dyżurny: +216 98 362 547 (po godzinach pracy placówki) 
Tel. dyżurny: +216 71 196 191 (w godzinach pracy placówki) 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.