Kraj przyciąga turystów rafami koralowymi, wąskimi uliczkami z czasów kolonialnych w Starej Panamie i potężnym Kanałem Panamskim. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jak zminimalizować ryzyko zarażenia się Zika oraz jakie dzielnice stolicy zdecydowanie należy omijać.

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli zamierzają przebywać w Panamie nie dłużej niż przez sześć miesięcy. Na granicy będą musieli jednak okazać paszport, bilet powrotny oraz przynajmniej 500 dolarów (lub kartę kredytową). „Panamska służba graniczna podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą długości pobytu cudzoziemca w tym kraju” – przestrzega polski MSZ. Opuszczając Panamę samolotem trzeba będzie również uiścić opłatę lotniskową, która wynosi 30 dolarów. 

W 2014 roku tamtejsze władze zakazały wjazdu wszystkim, którzy przybywają z rejonów Liberii, Gwinei oraz Sierra Leone ze względu na panującą tam wówczas epidemię Eboli. Przed wyjazdem należy się więc upewnić, że choroba nie jest już zagrożeniem w tych krajach. 

2.    Przekraczanie granicy 

Bez składania deklaracji celnej można wwieźć do 10 tysięcy dolarów. Wyższą sumę trzeba zgłosić na granicy. Przestrzega się jednak turystów, by nie brali ze sobą znacznej ilości gotówki, bowiem wówczas narażają się na ryzyko napadu rabunkowego. 

Rzeczy osobiste, których wartość nie przekracza 2 tysięcy dolarów, nie podlegają ocleniu. Wśród nich może się znaleźć między innymi: „do 400 szt. papierosów, 5 butelek alkoholu oraz jedno urządzenie elektroniczne” – czytamy na stronie polskiego MSZ. 

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Szczepienia nie są wymagane. Turystów przestrzega się jednak przed ryzykiem zapadnięcia na malarię lub dengę oraz żółtą febrę. Ponieważ w tym roku oraz zeszłym w Panamie odnotowano przypadki zarażenia się wirusem Zika, MSZ zaleca, aby przed wyjazdem zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

Wykupienie ubezpieczenia osobowego nie jest obowiązkowe, a polskie polisy nie są uznawane. Tymczasem opieka medyczna w tym kraju jest stosunkowo droga. Oto na przykład za wizytę u lekarza przyjdzie nam zapłacić nawet 100 dolarów, czyli blisko 388 złotych. 
„Przy wjeździe samochodem cudzoziemcy muszą mieć ubezpieczenie komunikacyjne” – czytamy na stornie resortu spraw zagranicznych.

Flickr/Martin Garrido/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Niebezpieczeństwa

Turystów szczególnie przestrzega się przed kradzieżami oraz napadami rabunkowymi, niekiedy dokonywanymi z bronią w ręku. W stolicy kraju najbardziej niebezpieczne są dzielnice: Curundu, San Miguelito, Chorillo oraz rejony Avenida Central. Należy również unikać zapędzania się w rejony znajdujące się tuż przy granicy z Kolumbią. 

5.    Przemieszczanie się

Chociaż w Panamie można wypożyczyć samochód i prowadzić go posługując się międzynarodowym prawem jazdy, nie jest to zbyt bezpieczne. Tamtejsi kierowcy nagminnie łamią bowiem przepisy drogowe, a ponieważ większość z nich nie jest ubezpieczona, niezwykle trudno jest wyegzekwować od nich pieniądze w razie wypadku. 

Wybierając taksówki warto pamiętać, by ustalić stawkę przed początkiem wyprawy. Kierowcy bowiem nie mają liczników i często ustalają nieproporcjonalnie wysokie ceny. 

6.    Niezbędne dane kontaktowe

W Panamie nie ma polskiej Ambasady, dlatego kraj podlega placówce znajdującej się w Kolumbii. 

Kolumbia, Bogota, Carrera 21 bis No 104A-15,
Tel.: +571 2140400 
Tel. dyżurny: +57 320 488 0275

W kraju znajduje się jednak polski Konsulat Honorowy.

Panama, Panama, Avenida Transistmica, Las Cumbres, Milla 8, Oficyna en Edificio de Parque del Recuerdo,
Tel.: +507 66710216


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.