Dominika (Wspólnota Dominiki) przyciąga turystów między innymi pięknymi lasami deszczowymi, możliwością wykąpania się w termalnych źródłach oraz odpoczęcia na urokliwych plażach. Przed wjazdem warto jednak sprawdzić, czego nie wolno wwozić do tego kraju oraz na co się zaszczepić. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wiz, jeśli nie zamierzają przebywać na Dominice dłużej niż przez sześć miesięcy. Na granicy będą musieli przedstawić paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez pół roku, bilet powrotny do kraju oraz pieniądze umożliwiające przeżycie przez cały okres pobytu. 

2.    Przekraczanie granicy

Na Dominikę nie wolno wwozić broni, noży, narkotyków, materiałów pornograficznych, jedzenia (w tym owoców) oraz roślin. Zwierzęta można zabrać ze sobą wyłącznie wówczas, gdy będzie się posiadało przy sobie zezwolenie weterynaryjne oraz dowód na zaszczepienie pupili przeciwko wściekliźnie. 

Każdą sumę pieniędzy zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z Dominiki, należy zadeklarować. 

Flickr/S. Faric/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Wymagane szczepienia i opieka medyczna

Turystom zaleca się szczepienia przeciwko: żółtej febrze (które jest obowiązkowe przy podróży z Ameryki Północnej lub Afryki), żółtaczce oraz durowi brzusznemu. Ponadto trzeba mieć świadomość, że w tym kraju można zachorować również na dengę. 
Jakiś czas temu władze ostrzegały również przed Zika. W związku z tym przed wyjazdem warto zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

Nie zaleca się spożywania nieprzetworzonego jedzenia oraz picia innej wody niż butelkowana lub przegotowana. Na Dominice można korzystać ze szpitali publicznych (bezpłatnych) oraz prywatnych klinik (koszt wizyty zwykle nie przekracza 50 dolarów, czyli około 177 złotych). 

Przed wyjazdem warto wykupić polisę u międzynarodowego ubezpieczyciela. „Lekarz może jednak zażądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia” – przestrzega polski resort spraw zagranicznych dodając, że w razie potrzeby najlepiej korzystać ze szpitala Princess Margaret Hospital w Roseau. 

Flickr/Gail Frederick/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Niebezpieczeństwa

Dominika uważana jest za kraj bezpieczny. Turyści powinni jedynie uważać, by nie paść ofiarą kieszonkowców. 

Najbardziej mieć się na baczności powinni homoseksualiści, ponieważ kontakty seksualne między osobami tej samej płci uważane są tutaj za nielegalne i grozi za nie nawet kara pozbawienia wolności. 

5.    Przemieszczanie się

Samochód można prowadzić po uzyskaniu pozwolenia (miesięcznego). Otrzymać je można wyłącznie po okazaniu międzynarodowego prawa jazdy i zapłaceniu blisko 30 dolarów. Pozwolenie to wydaje policja, zdarza się jednak, że pośredniczy w tym biuro wynajmujące pojazd.

Należy pamiętać, że na Dominice obowiązuje ruch lewostronny. 

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ na Dominice nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej mieszczącej się w Wenezueli.

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 
Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.