Saint Kitts i Nevis przyciąga turystów między innymi możliwością nurkowania przy rafach koralowych oraz oglądania zboczy wulkanów, porośniętych lasami deszczowymi. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jakie choroby tu występują oraz jakie dokumenty są wymagane na granicy. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wiz, jeśli nie zamierzają przebywać na Saint Kitts i Nevis dłużej niż przez 90 dni. Na granicy będą musieli pokazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy, bilet powrotny do kraju oraz pieniądze potrzebne do utrzymania się przez cały okres pobytu.

Poza tym muszą pamiętać, by zadeklarować pieniądze zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe, jeśli ich suma przekracza 10 tysięcy dolarów wschodniokaraibskich.

2.    Wymagane szczepienia i opieka medyczna

Turystom zaleca się szczepienia przeciwko żółtej febrze (które jest obowiązkowe przy podróży z Ameryki Północnej lub Afryki), żółtaczce oraz durowi brzusznemu. 

Nie zaleca się spożywania nieprzetworzonego jedzenia oraz picia innej wody niż butelkowana lub przegotowana. 

Na Saint Kitts i Nevis można bezpłatnie korzystać z pomocy lekarzy pracujących w szpitalach publicznych. Polski resort spraw zagranicznych poleca, by korzystać z Joseph N. France General Hospital na wyspie Saint Kitts oraz Alexandra Hospital na wyspie Nevis. 

Przed wyjazdem warto wykupić polisę w międzynarodowym towarzystwie ubezpieczeniowym. Trzeba mieć jednak świadomość, że „lekarz może zażądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia” – przestrzega MSZ. 

Flickr/SarahTz/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Niewielkie Saint Kitts i Nevis uważane jest za kraj bezpieczny. Turyści muszą jedynie uważać, by nie paść ofiarą kieszonkowców. 

Podczas podróży szczególnie ostrożni powinni być homoseksualiści, ponieważ kontakty seksualne między osobami tej samej płci uważane są tutaj za nielegalne i grozi za nie nawet kara pozbawienia wolności. Bywa, że połączona z ciężkimi robotami.

4.    Przemieszczanie się

Samochód można prowadzić na podstawie tymczasowego prawa jazdy, które dość łatwo wyrobić. Wystarczy udać się do siedziby straży pożarnej albo Departamentu Ruchu Drogowego i przedstawić krajowy lub międzynarodowy dokument oraz dokonać niewielkiej opłaty. 

Kierowcy powinni pamiętać, że na Saint Kitts i Nevis obowiązuje ruch lewostronny.

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ na Saint Kitts i Nevis nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej mieszczącej się w Wenezueli.

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 
Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.