Vanuatu przyciąga turystów tradycyjnymi społecznościami (z których nieliczne walczą z takimi przejawami zachodniej kultury, jak… słodycze), lasami równikowymi i urokliwymi plażami. Jednak przed wyjazdem sprawdź, przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć oraz jakie dokumenty są wymagane przy przekraczaniu granicy.

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać na Vanuatu dłużej niż przez 90 dni (w okresie 180-dniowym). Na granicy będą musieli tylko okazać ważny paszport. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Szczepienia nie są obowiązkowe, trzeba jednak mieć świadomość, że w tym kraju występuje stosunkowo duże zagrożenie zachorowaniem na przykład na malarię i inne choroby, przenoszone przez komary – zastrzega polski resort spraw zagranicznych. 

Poza tym w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano tam przypadki zachorowań na Zika, dlatego też przed wyjazdem dobrze zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

„Opieka zdrowotna jest dostępna jedynie w podstawowym zakresie” – zastrzega MSZ dodając, że w razie konieczności przeprowadzenia poważniejszych zabiegów konieczne jest przewożenie chorego na przykład do Australii. Dlatego też przed wyjazdem dobrze zaopatrzyć się w ubezpieczenie, pokrywające koszty leczenia oraz transportu. 

Flickr/Katia de la Luz/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Turyści przede wszystkim są narażeni na kradzieże oraz napady. Dlatego też nie powinni przemieszczać się z cennymi przedmiotami lub dokumentami na widoku. 

Przed wyjazdem dobrze sprawdzić, czy termin nie pokrywa się z porą monsunową, kiedy szczególne zagrożenie na Vanuatu stanowią cyklony oraz obfite deszcze. Trzeba mieć również na uwadze, że kraj ten znajduje się w strefie trzęsień ziemi. 

Turyści, którzy zamierzają nurkować, muszą z kolei pamiętać, że „czynna jest jedna komora dekompresyjna w Port Vila Efate” – przestrzega MSZ.

4.    Przemieszczanie się

Przemieszczanie się po kraju może być okresowo utrudnione, głównie ze względu na odwoływanie kursów przez linie lotnicze oraz bardzo zły stan dróg. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ na Vanuatu nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, kraj znajduje się pod opieką ambasady, mieszczącej się w Australii. 

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6272 1000 
Tel. dyżurny: +61 411 540 466 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.