Wystarczy namoczyć palec i dotknąć nim piasku. Wiele ze złapanych w ten sposób ziarenek będzie mieć kształt pięcio- lub sześcioramiennych gwiazd. Miejscowi mówią, że to boskie dzieci, które pospadały do oceanu i zginęły. Ich szczątki można oglądać tylko w Japonii.

Flickr/Yasuo Kida/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Najpopularniejsza plaża, na której leży nietypowy piasek, to Hoshizuna no Hama, położona na wyspie Iriomote w prefekturze Okinawa. Nic więc dziwnego, że jej nazwa oznacza… Plażę Gwiezdnego Piasku. Poza tym podobne zjawisko można zobaczyć również na wyspach Hatoma i Taketomi – donosi slate.com. 

Jednak czym właściwie są wspomniane, maleńkie gwiazdki? To pancerzyki otwornic (zwanych inaczej Foraminiferami), żyjących w płytszych rejonach Oceanu Indyjskiego i zachodniej części Pacyfiku. Gdy umierają, ich misternie wykonane, wapienne szczątki, wyrzucane są przez fale na brzeg. 

Nie wszystkie otwornice tworzą pancerze o kształcie gwiazdek. Robią to jedynie te z gatunku Baculogypsina sphaerulata. Inne budują konstrukcje przypominające tradycyjne muszle lub wielokątne grudki. 

Flickr/labormikro/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

Nic więc dziwnego, że wokół wyjątkowych pancerzyków otwornic narosły legendy i opowieści. Najpopularniejsza z nich, przekazywana przez miejscowych, mówi o boskich dzieciach, pochodzących z Gwiazdy Północnej i Gwiazdozbioru Krzyża Południa, które pewnego dnia pospadały do morza, w okolicach wyspy Okinawa. Od razu rzucił się na nie krwiożerczy wąż morski i wszystkie pozabijał. Teraz ich pozostałości wyrzucają na brzeg morskie fale. 

Flickr/Yasuo Kida/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr