Niemcy i Szwedzi mają obecnie najsilniejsze paszporty. Mogą bowiem wjechać na ich podstawie aż do 158 krajów na całym świecie, bez konieczności wyrabiania wizy – wynika z najnowszego zestawienia Passport Index. Dla porównania najsłabszy paszport – afgański – umożliwia wjazd jedynie do… 24 krajów. 

Tuż za liderami są Finlandia, Francja, Szwajcaria, Hiszpania i Wielka Brytania (ich paszporty umożliwiają wjazd aż do 157 krajów). Obywatele tej ostatniej boją się jednak, że w związku z Brexitem wysoka pozycja ich kraju jest poważnie zagrożona. Media uspokajają tymczasem, że na razie nie ma się czego obawiać. 

„Unia Europejska rozpatruje obecnie projekt, z którego wynika, że Brytyjczycy przed wyjazdem do któregoś z krajów Wspólnoty będą musieli składać przez internet stosowny wniosek i uiszczać opłatę. Nie będzie to jednak oznaczało, że będą musieli wyrabiać wizy, w związku z czym spadek w Passport Index nam nie grozi ” – zauważa independent.co.uk. 

A już na pewno nie tak poważny, by Wielka Brytania nagle zaczęła zamykać zestawienie. Na jego końcu bowiem znajdują się takie kraje, jak Afganistan, Pakistan czy Irak, których obywatele bez dodatkowych dokumentów wjadą jedynie do dwudziestu kilku krajów. 

Najsilniejsi i najsłabsi

Skąd tak różna „siła” paszportów? Mówiąc w skrócie wynika ona przede wszystkim ze wzajemnych stosunków między państwami (na które ma wpływ chociażby imigracja, potencjalne zagrożenia, występujące w danym kraju oraz decyzje władz, dotyczące na przykład gospodarki). Generalnie „mogłoby się wydawać, że kraje z najsłabszymi paszportami to te, które są najmniej mile widziane przez społeczność międzynarodową” – zauważa brytyjskie medium. 

Tym niemniej ranking przygotowany przez firmę Arton Capital’s dowodzi, że zdarzają się wyjątki od tej reguły. Oto bowiem okazuje się, że Korea Północna ma silniejszy paszport niż na przykład Nepal lub Sri Lanka. 

Oto dziesięć najsilniejszych paszportów na świecie (z podaną z nawiasie liczbą krajów, do których umożliwiają wjazd):

1. Niemcy, Szwecja (158 krajów)
2. Finlandia, Francja, Szwajcaria, Hiszpania, Wielka Brytania (157)
3. Dania, Włochy, Holandia, Belgia, Korea Południowa, Norwegia (156)
4. Singapur, Luksemburg, Austria, Portugalia, Stany Zjednoczone (155)
5. Grecja, Irlandia, Japonia (154)
6. Kanada, Nowa Zelandia (153)
7. Czechy, Węgry (152)
8. Malta, Malezja, Islandia, Australia (151)
9. Polska (150)
10. Słowenia, Słowacja (149)

Oto zaś pierwsza dziesiątka najsłabszych paszportów na świecie:

1. Afganistan (24 kraje)
2. Pakistan (27)
3. Irak (29)
4. Syria, Somalia (31)
5. Sudan Południowy, Etiopia, Sudan (36)
6. Bangladesz, Iran, Libia (37)
7. Zachodni Brzeg, Erytrea (38)
8. Sri Lanka, Demokratyczna Republika Konga (39)
9. Nepal, Liban (40)
10. Korea Północna, Kosowo (41)