Z brytyjskiej stacji badawczej Halley VI wyjadą wszyscy naukowcy. Eksperci są przekonani, że potężna szczelina, znajdująca się zaledwie siedem kilometrów od bazy, mogłaby skutecznie uniemożliwić ich ewentualną ewakuację w sezonie zimowym.

Szczelina pojawiła się już w 2012 roku, jednak z roku na rok wydłużała się coraz bardziej, kierując w stronę stacji Halley VI. W pewnym momencie realne stało się zagrożenie, że północno-zachodni fragment Lodowca Szelfowego Brunta, na którym stoi baza, mógłby się oderwać i runąć do Oceanu Południowego. Najnowsze nagranie pokazuje, że szczelina, długa na około 40 kilometrów, może osiągać głębokość kilkudziesięciu centymetrów – szacuje dailymail.co.uk. – „W niektórych miejscach rozdziela się na pół, pozostawiając za sobą niewielkie lodowe wyspy”. 

Z tego też powodu kilka tygodni temu szefowie stacji zadecydowali, że przeniosą ją w głąb kontynentu (o czym pisaliśmy TUTAJ). Było to możliwe dzięki nietypowej konstrukcji arktycznych zabudowań. W przeciwieństwie do poprzednich, drewnianych i stacjonarnych baz, ta posiada hydrauliczne „nogi”, na których może się podnosić, chroniąc się przed zasypaniem podczas bardziej obfitych opadów śniegu. Na końcu „nóg” przymocowano również płozy, aby w razie zagrożenia przenieść Halley VI w bezpieczne miejsce. Ten moment właśnie nastał. 

Do marca 2017 roku stacja ma zmienić lokalizację i przesunąć się 23 kilometry na północny-wschód. Niedawno okazało się jednak, że również to miejsce może nie być najbezpieczniejsze. 31 października naukowcy zauważyli, że niedaleko pojawiła się… inna szczelina, długa na ponad 20 kilometrów. Na razie nie wiadomo, czy z jej powodu badacze nie przeniosą Halley VI jeszcze dalej. 

Jak dotąd uznali, że najrozsądniej będzie wywieźć z dotychczasowej stacji badawczej wszystkich pracowników jeszcze przed rozpoczynającą się w marcu, a trwającą do listopada, arktyczną zimą. Na razie nie grozi im tutaj żadne niebezpieczeństwo, jednak szefostwo wolało się zabezpieczyć. Potem ich ewentualna ewakuacja byłaby niemożliwa, albo wyjątkowo niebezpieczna.