Udało się zdjąć marmurową płytę, która zasłaniała wejście do grobowca. Ostatni raz ktokolwiek zaglądał tutaj w… 1555 roku. 

Archeolodzy przeprowadzają właśnie prace renowacyjne w jerozolimskiej Bazylice Grobu Świętego. Przy tej okazji chcą ustalić, jak dokładnie wyglądało miejsce pochówku Jezusa, znajdujące się w środku świątyni. „Zbadają skałę, która stanowiła coś na kształt „pogrzebowego łoża”, na którym wierzy się, że spoczęło ciało” – tłumaczy independent.co.uk. 

Zobacz, jak archeolodzy odsłaniają marmurową płytę:


 

Gdy odsłonili marmurową płytę, która przykrywała to miejsce, byli zaskoczeni, „jak wiele materiału znajduje się w środku”. Natrafili tam bowiem na całą masę gruzu i szarą, kamienną płytę. Na razie nie wiadomo jednak, czy jest to wspomniane „łoże”. 

Grób został odkryty w 326 roku naszej ery, przez matkę rzymskiego cesarza Konstantyna. W 1555 roku został przykryty ciężką płytą i odtąd nikt do niego nie zaglądał. Obecnie zarówno nad nim, jak i nad Bazyliką, w której się znajduje, pracuje grupa kilkudziesięciu ekspertów z Politechniki Narodowej w Atenach. Wcześniej zajmowali się oni między innymi Akropolem i mauzoleum Hagia Sophia. 

Screen z YouTube | Źródło: YouTube
Screen z YouTube | Źródło: YouTube
Screen z YouTube | Źródło: YouTube